Najnowsze wiadomości z kraju

Zbadano, jak europejskie narody są nastawione do NATO. Zaskakujące wnioski?

– 91 proc. Polaków, 75 proc. Holendrów oraz 71 proc. Szwedów jest pozytywnie nastawionych do NATO – są to najwyższe wskaźniki poparcia wśród 13 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których sondaże przeprowadził waszyngtoński ośrodek Pew Research Center.

Raport w tej sprawie opublikowano na początku lipca w związku ze szczytem NATO w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca.

Kolejnymi krajami po Polsce, Holandii i Szwecji, w których społeczeństwa wyrażają pozytywną opinię na temat NATO są: Wielka Brytania (66 proc.), Niemcy (64 proc.), Kanada i Węgry (po 63 proc.), Włochy (60 proc.), USA (58 proc.), a także Francja (54 proc.).

Amerykański sondaż pokazuje, że pozytywnie o Sojuszu wypowiada się mniej Hiszpanów (45 proc.), Turków (42 proc.) oraz Greków (37 proc.).

Z badania wynika również, że 88 proc. polskich ankietowanych uważa członkostwo Polski w NATO za “ważne ze względu na bezpieczeństwo narodowe”, a 55 proc. określa je jako “bardzo ważne”.

Ponadto w opracowaniu podkreślono, że “wśród badanych przez nas opinii publicznych (w wielu krajach) Polacy wyróżniają się bardzo pozytywnymi opiniami o NATO oraz bardzo negatywnymi na temat Rosji oraz Putina”.

97 proc. Polaków ma negatywny stosunek do Rosji, a 98 proc. nie ma zaufania do Władimira Putina na arenie międzynarodowej.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij