Najnowsze wiadomości ze świata

“Zawody” w mediach społecznościowych motywem serii podpaleń. Zatrzymano dwóch 15-latków

W ostatnich dniach na obszarze Espoo, miasta graniczącego z Helsinkami spłonęło kilkanaście obiektów, głównie opuszczonych i niezamieszkałych. Podpalony został także budynek szkoły. Może być to działanie kilkuosobowych grupek, a ich motywem “wyzwanie” rzucone w mediach społecznościowych – przekazała lokalna policja.

Zatrzymanych zostało dwóch 15-latków po tym jak w piątek niemal doszczętnie spalił się dach jednej ze szkół podstawowych w południowym Espoo, drugim największym mieście w kraju. Młodociani zostali przesłuchani w poniedziałek i przyznali się do winy – przekazał dziennik “Helsingin Sanomat”. W wyniku pożaru nikt nie doznał obrażeń, ponieważ obiekt był pusty.

Policja bada równolegle kilkanaście pożarów, których prawdopodobną przyczyną są podpalenia czy akty wandalizmu. W kręgu podejrzanych są także ludzie w wieku szkolnym.

Jak przekazał prowadzący śledztwo komisarz Klaus Geiger, młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że na terenie opuszczonych nieruchomości, czy też obiektów o wątpliwym stanie technicznym, jak i obiektach podwórkowych, czy ogrodowych mogą mimo wszystko przebywać ludzie.

“To trochę przerażające, że w Snapchacie, czy Tiktoku mamy do czynienia z pewnego rodzaju +zawodami+. Młodzi traktują to jako zabawę, ale nie zdają sobie sprawy z konsekwencji” – przyznał.

Największy jak dotąd pożar ogarnął stary budynek ochotniczej straży pożarnej. Obiekt spłonął doszczętnie w ubiegłym tygodniu. Kłęby czarnego dymu unosiły się nad miastem przez wiele godzin. Autobusy jeździły objazdami a służby apelowały o zamknięcie okien oraz wyłączenie klimatyzacji. W akcji gaśniczej uczestniczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej. Kawałki płonących płyt elewacyjnych odrywały się od budynku i niesione przez wiatr odlatywały na odległość około 20 metrów – opisywały służby ratunkowe.

 

pmo/wr/

Źródło: PAP Autor: Z Helsinek Przemysław Molik
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij