Najnowsze wiadomości ze świata

Zawieszenie broni między Izraelem i Palestyną weszło w życie. Przedstawiciel Hamasu: “będziemy nadal trzymać palec na spuście”

O godz. 2.00 w nocy z czwartku na piątek (1.00 czasu polskiego) weszło w życie wynegocjowane i ogłoszone w czwartek zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem.

Od 10 maja, czyli od dnia rozpoczęcia walk między Izraelem a Hamasem, zginęło 232 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci i 39 kobiet, a ponad 1700 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że zabił co najmniej 160 bojowników w Gazie, a większość cywilnych ofiar po stronie palestyńskiej wynika ze stosowania przez Hamas kobiet i dzieci jako “żywych tarcz”. Po stronie izraelskiej zginęło 12 osób.

Ostatnią odsłonę konfliktu między Izraelem i Hamasem, który jest uznawany przez większość państw zachodnich za organizację terrorystyczną, poprzedziły gwałtowne starcia palestyńskich demonstrantów z izraelską policją w Jerozolimie.

Jednocześnie przedstawiciel Hamasu oświadczył, że porozumienie zostało zawarte i Izrael musi teraz zaprzestać naruszania praw Palestyńczyków w Jerozolimie i zająć się kwestią zniszczeń wyrządzonych przez swoje bombardowania Strefy Gazy.

– To prawda, walki dzisiaj się zakończyły, ale (premier Izraela Benjamin) Netanjahu i cały świat powinni wiedzieć, że nasze ręce są wciąż na spuście i będziemy nadal zwiększać możliwości stawiania oporu – powiedział w stolicy Kataru – Doha Ezzat el-Reshiq, członek politycznego kierownictwa Hamasu.

Dodał, że Hamas oczekuje także ochrony meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie i zaprzestania wyrzucania Palestyńczyków z ich domów we Wschodniej Jerozolimie. Reshiq określił te warunki jako “czerwoną linię”, od której zależy utrzymanie się porozumienia.

– To co nastąpi po tych walkach nie będzie przypominać tego było wcześniej ponieważ naród palestyński poparł opór i wie, że właśnie poprzez stawianie oporu wyzwoli swoją ziemię i ochroni swoje święte miejsca – dodał Reshiq.

Źródło: inf. własne/JP/PAP/ Autor: red.
Fot. PAP
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij