Najnowsze wiadomości z kraju

Zatrzymano sprawców zniszczenia wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II

Gdańscy policjanci zatrzymali trzech sprawców, którzy w miniony wtorek zniszczyli siedem plansz wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II. Do dewastacji wystawy doszło w nocy z 10 na 11 kwietnia.

Jak przekazała PAP oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku podinsp. Magdalena Ciska, w miniony wtorek policjanci odebrali zgłoszenie o zniszczeniu wystawy fotograficznej.

“Podczas zdarzenia sprawcy zniszczyli siedem plansz wystawy powodując straty na ponad 1 tys. zł. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o zniszczeniu mienia, wykonali oględziny oraz zabezpieczyli nagrania z kamer monitoringów, które szczegółowo przeanalizowali” – wyjaśniła.

“W piątek rano dzięki zebranym w sprawie informacjom kryminalni z komisariatu na Śródmieściu w jednym z mieszkań na Przymorzu zatrzymali do tej sprawy 16-letniego gdańszczanina. Drugi z wandali – 16-latek z powiatu gdańskiego – został przesłuchany przez policjantów wczoraj po południu. W niedzielę rano na terenie powiatu chojnickiego funkcjonariusze z komisariatu w Czersku zatrzymali trzeciego ze sprawców. 18-latek z Gdańska przebywa w policyjnym areszcie i czeka na zarzuty” – dodała podinsp. Ciska.

Dwaj nastolatkowie zostali przesłuchani w charakterze nieletnich sprawców czynu karalnego, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich.

Za zniszczenie mienia grozi nawet 5 lat więzienia.

W marcu przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” w Gdańsku otwarta została wystawa dokumentująca relacje “Solidarności” z Janem Pawłem II. To reakcja związkowców wz. z materiałami dziennikarskimi, jak mówili przedstawiciele “S”, szkalującymi dobre imię papieża Polaka. Na gmachu Komisji Krajowej “Solidarności” zawisł też baner ze zdjęciem papieża i hasłem: “Ty nas obudziłeś, my cię obronimy”.

Kilka tygodni temu stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego “Franciszkańska 3” poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.

W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki “Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.

W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Źródło: PAP Autor: Dariusz Sokolnik
Fot. Za: KWP Gdańsk

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij