Najnowsze wiadomości ze świata

Zatrzymano byłą premier Szkocji. Chodzi o defraudację

Policja zatrzymała byłą premier Szkocji Nicolę Sturgeon. Wcześniej aresztowano jej męża.

Sturgeon została pierwszym ministrem Szkocji i liderką Szkockiej Partii Narodowej w 2014 roku. Była znana z popierania niepodległości Szkocji. W czasie swoich rządów próbowała bezskutecznie doprowadzić do powtórki referendum niepodległościowego, w którym w 2014 roku zwyciężyli zwolennicy pozostania w Wielkiej Brytanii. W lutym tego roku zapowiedziała swoją rezygnację, tłumacząc to zmęczeniem. Pod koniec marca na jej miejsce wybrano Humzę Yousafa.

Brytyjskie media informują, że w niedzielę Sturgeon została aresztowana przez policję. Jej rzecznik prasowy przyznał, że została przesłuchana i wypuszczona. Dodał, że od początku zapowiadała, że będzie współpracować ze śledczymi, i dotrzymała słowa. Wcześniej, w kwietniu, policjanci aresztowali też jej męża Petera Murrela, głównego oficera wykonawczego SNP, przeszukano wtedy także jej dom i siedzibę partii. Aresztowano też skarbnika SNP Collina Beattiego.

Te zatrzymania są związane z operacją Branchfor – rozpoczętym w 2021 roku przez szkocką policję śledztwie dotyczącym finansów partii. Chodzi o ponad 666 tysięcy funtów, które zebrano od wyborców na organizację kampanii na rzecz niepodległości Szkocji. Śledczy podejrzewają, że mogło dojść do defraudacji, a te pieniądze zostały wydane na inne cele, jak np. kampanie wyborcze. SNP twierdzi, że nadal posiada te pieniądze i ma zamiar je wydać na promocję kolejnego referendum niepodległościowego.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Robert Perry

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij