Najnowsze wiadomości ze świata

Zatrzymania i rewizje u białoruskich dziennikarzy. Komitet Śledczy Białorusi tłumaczy powody swoich działań

Udział w ukrytych przepływach finansowych i niepłacenie podatków oraz finansowanie protestów były przyczyną rewizji w organizacjach pozarządowych i mediach – oświadczył w piątek przedstawiciel Komitetu Śledczego Białorusi Uładzimir Szyszko w telewizji państwowej ONT.

Według Szyszki chodzi o przestępstwa związane z protestami, „w tym o sprawy karne wobec członków pozbawionej rejestracji organizacji społecznej (centrum praw człowieka – PAP) Wiasna”.

„W trakcie śledztwa uzyskano wiarygodne informacje o powiązaniach kierowników i pracowników szeregu organizacji i stowarzyszeń niepaństwowych, a także mediów, z ukrytymi przepływami znacznych środków finansowych, przede wszystkim zza granicy, niepłaceniem podatków i finansowaniem różnego rodzaju aktywności protestu” – oświadczył.

Jak wyjaśnił, chodziło o „gromadzenie ludzi w konkretnych miejscach w celu przeprowadzenia grupowych nielegalnych działań, opłatę grzywien za udział w nielegalnych zgromadzeniach, organizację i prowadzenie seminariów na temat przeciwdziałania organom ochrony porządku”.

Rewizje przeprowadzone w środę i czwartek w siedzibach organizacji i mieszkaniach obywateli były związane z powyższymi postępowaniami.

„Już teraz można powiedzieć, że wcześniejsza informacja o udziale szeregu organizacji i jej członków w nielegalnych działaniach się potwierdziła” – dodał Szyszko.

Powiedział, że zatrzymany w styczniu dziennikarz Andrej Alaksandrau miał pobierać ze skrytek środki finansowe przekazane przez fundacje BY_HELP i BYSOL, opłacać grzywny, usługi adwokatów i inne wydatki związane z udziałem obywateli w protestach. Według śledztwa takich wpłat było co najmniej 700.

„Ponadto ustalono sumy honorariów, jakie otrzymywał obywatel Białorusi Walancin Żdanko jako pracownik Radio Wolna Europa za działalność dziennikarską w latach 2017-2020. W sumie wypłacono mu ponad 230 tys. dolarów” – podał Szyszko. Żdanko to redaktor naczelny finansowanego przez USA Radia Swaboda, którego redakcja została w piątek przeszukana przez funkcjonariuszy.

W środę, czwartek i piątek na Białorusi przeprowadzono kilkadziesiąt rewizji oraz zatrzymano pracowników organizacji praw człowieka Wiasna, dziennikarzy i działaczy społecznych.

Działania przeciwko organizacjom pozarządowym oraz „tzw. zachodnim mediom” ogłosił podczas niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Alaksandr Łukaszenka. Białoruski lider przedstawił je jako reakcję na „indywidualny terror” wobec jego zwolenników, który – podobnie jak, jego zdaniem, wcześniejsze protesty – jest inspirowany z zagranicy.

Media przypominają, że w kwietniu minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej ostrzegał, że w odpowiedzi na zaostrzenie sankcji wobec Białorusi w tym kraju „przestanie istnieć” społeczeństwo obywatelskie.

 

Źródło: PAP Autor: Justyna Prus
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij