Najnowsze wiadomości ze świata

Zatruli się mięsem z żółwia. Ośmioro dzieci nie żyje

Ośmioro dzieci zmarło, a 78 innych osób zostało przyjętych do szpitala po spożyciu mięsa żółwia morskiego na wyspie Panza w południowym regionie Pemba na Zanzibarze – poinformował portal Thecitizen.

Lekarz okręgowy Haji Bakari Haji powiedział, że do zatrucia doszło we wtorek, ale incydent zgłoszony został władzom dopiero w piątek.

To nie pierwszy śmiertelny przypadek spowodowany spożyciem mięsa żółwia na wyspach półautonomicznego Zanzibaru.

W marcu 2023 r. na wyspie Mafia leżącej na Oceanie Indyjskim zmarło z tego powodu siedem osób, a osiem kolejnych poważnie się rozchorowało.

Również siedem osób, w tym trzylatek, śmiertelnie zatruło się mięsem żółwia na wyspie Pemba w październiku 2021 roku.

Żółwie morskie żywią się często toksycznymi gąbkami. Choć taka dieta nie zabija zwierzęcia, toksyny zawarte w jego mięsie mogą powodować neurotoksyczność, choroby nerek, raka wątroby, a nawet śmierć.

Mięso żółwia morskiego jest powszechnym przysmakiem wśród mieszkańców wysp i obszarów przybrzeżnych Tanzanii, Madagaskaru, Seszeli i wciąż trafia na lokalne stoły, mimo że gatunek ten jest zagrożony wyginięciem i chroniony przez międzynarodowe przepisy, które zakazują zarówno polowania na nie, jak i spożywania ich przez ludzi.

Źródło: PAP Autor: tebe/ sp/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij