Najnowsze wiadomości ze świata

Zaskakujące fakty o rodzinie prezydenta USA. Lincoln ułaskawił prapradziadka Bidena

Prezydent Abraham Lincoln ułaskawił w 1864 r. prapradziadka obecnego prezydenta USA, Joe Bidena, wojskowego weterynarza, skazanego podczas wojny secesyjnej za bójkę z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Z dokumentów sądowych wynika, że przodek prezydenta, Moses Robinette, został w marcu 1864 zaatakowany przez niejakiego Johna Alexandra, który usłyszał jakieś niepochlebne uwagi Robinette’a na swój temat i się nań rzucił. Ponieważ jednak Robinette wyciągnął scyzoryk, a Alexander doznał kilku ran ciętych, pradziadek prezydenta został oskarżony o usiłowanie zabójstwa.

Bronił się, twierdząc, że działał w obronie własnej, jednak sąd wojskowy skazał go na dwa lata ciężkich robót.

Pradziadka wsparło trzech kolegów-oficerów, którzy złożyli petycję o ułaskawienie, argumentując, że napastnik był większy i silniejszy od Robinette’a. Lincoln przychylił się do prośby i podpisał ułaskawienie.

“Cienki plik 22 stron stenogramu jego procesu, wciśnięty między setki innych rutynowych spraw sądowych w Archiwach Narodowych, ujawnia ukryty związek między dwoma prezydentami na przestrzeni wieków” – przypomina w poniedziałek dziennik “Washington Post”.

“Te kilka stron nie tylko wypełnia nieznany fragment historii rodziny Bidenów, ale także przypomina, jak wiele historii z czasów wojny secesyjnej nie zostało jeszcze opowiedzianych” – dodaje.

Źródło: PAP Autor: os/ adj/
Fot. PAP/EPA
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij