Najnowsze wiadomości z kraju

Zaskakująca sytuacja w wyborach wójta. Kandydaci uzyskali tyle samo głosów. Zdecyduje losowanie?

Z pewnością nie takiego wyniku wyborczego spodziewali się mieszkańcy gminy Brody w województwie lubuskim. Choć w wyborach na wójta startowało dwoje kandydatów, to będą oni musieli zmierzyć się w drugiej turze. Oboje bowiem zdobyli taką samą liczbę głosów!

Do niecodziennie sytuacji doszło w gminie Brody, w powiecie żarskim, w województwie lubuskim. W wyborach na wójta zdecydowało się wystartować dwoje kandydatów. To Beata Kowalczuk z KWW Ponad Podziałami i dla Dobra Wspólnego oraz  Roman Janczewski z KWW Powiedz Tak dla Zmian w Gminie Brody. Rywalizacja była do tego stopnia zacięta, że ani pani Beacie ani panu Romanowi nie udało się uzyskać decydującej liczby głosów.

Zarówno kandydatka KWW Ponad Podziałami i dla Dobra Wspólnego jak i jej oponent uzyskali po 631 głosów.

 

Co to oznacza dla mieszkańców? 21 kwietnia oboje kandydaci zmierzą się w drugiej turze, podczas której będą musieli przekonać do swoich racji, co najmniej o jednego mieszkańca gminy więcej. Jeżeli i to nie przyniesie efektu, zwycięzcę wskaże losowanie. Przedstawiciele komisji wyborczej przygotują dwie koperty,  niezależny członek wybierze jedną z nich, a wybraniec zostanie wójtem. Swoisty rzut monetą.Co ciekawe to nie pierwsza losowanie w tegorocznych wyborach samorządowych.  W wyborach na burmistrza miasta Przedborza w województwie łódzkim także dwóch kandydatów uzyskało identyczny wynik.Tam jednak o urząd ubiegało się więcej osób.  W pierwszej turze najwięcej głosów zdobyła Agata Wiśniewska-Pawlak. Z poparciem 32,47%  znalazła się w drugiej turze.  Dwóch kolejnych najlepszych kandydatów uzyskało taki sam wynik. Na Tomasza Małeckiego zagłosowało 982 mieszkańców, co daje 28,98% wszystkich poprawnie oddanych głosów. Również 982 osób zaufało Miłoszowi Naczyńskiemu.

W takiej sytuacji komisja przygotowała dwie koperty, w których umieszczono nazwiska wspomnianych kandydatów, a o udziale w drugiej turze zadecydowało losowanie. Wygrał je Miłosz Naczyński, który w przeszłości pełnił funkcję burmistrza Przedborza przez prawie 12 lat.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Rosja atakuje Ukrainę. Polskie lotnictwo w akcji

0 0

20 osób zginęło w pożarze w parku rozrywki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij