Najnowsze wiadomości ze świata

Zaskakująca sytuacja w Pensylwanii. W sortowni amerykańskiej poczty odnaleziono ok. 1700 niedostarczonych głosów

Amerykańska poczta (USPS) oświadczyła, że po przeszukaniu swoich sortowni na wniosek sądu odnalazła 1,7 tys. niedostarczonych głosów – podaje w piątek Reuters. Koperty z kartami wyborczymi są w drodze do miejsc zliczania głosów.

W przekazanej sądowi informacji poczta poinformowała, że odnalazła m.in. 1076 kopert z głosami w Filadelfii, 300 – w Pittsburghu i 266 – w Lehigh Valley. Ponadto około 500 głosów znaleziono również w Karolinie Północnej, gdzie także wciąż trwa liczenie głosów.

W obu stanach karty wyborcze nadane przed zamknięciem urn, ale dostarczone już po mogą być przyjmowane do piątkowego popołudnia.

Przeszukiwanie pocztowych sortowni dwa razy dziennie polecił w czwartek sędzia sądu federalnego w Waszyngtonie Emmett Sullivan w reakcji na pozew organizacji pozarządowych, oskarżających urząd pocztowy o celowe spowolnienie procesu wyborczego.

Podczas posiedzenia w środę Sullivan oznajmił, że mianowany przez prezydenta Donalda Trumpa na kilka miesięcy przed wyborami nowy szef USPS Louis DeJoy będzie musiał pod przysięgą wyjaśnić postępowanie poczty.

Prawnicy USPS oświadczyli w czwartek, że w środę – dzień po wyborach – wpłynęło 150 tys. głosów. Większość nadeszła w stanach, gdzie głosy przychodzące po zamknięciu urn są wciąż uznawane.

Wynik wyborów w Pensylwanii, gdzie wciąż trwa liczenie głosów, może przesądzić o tym, kto zostanie nowym prezydentem USA. W tej chwili przewaga Trumpa nad kandydatem Demokratów Joe Bidenem wynosi ok. 17 tys. głosów, ale stale się kurczy. Jeśli w stanie tym wygrałby Biden, to zapewniłby sobie zwycięstwo w całych wyborach.

Źródło: PAP Autor: osk/ mal/
Fot. EPA/TRACIE VAN AUKEN

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij