Najnowsze wiadomości z kraju

Zamieniono ciała ofiar wypadku. Rodzina zorientowała się dzień przed pogrzebem

Nikt z rodziny nie dokonywał identyfikacji zwłok – powiedziała PAP pani Beata, córka jednej z trzech ofiar wypadku drogowego z 14 sierpnia br. w Chodlu (Lubelskie). Dzień przed pogrzebem kobiety, jej córka zorientowała się, że ciało w trumnie należy do innej osoby.

14 sierpnia na obwodnicy Chodla (pow. opolski) 77-letni kierowca opla astry wyjechał z drogi podporządkowanej i wymusił pierwszeństwo na kierującym BMW. W wyniku wypadku trzy pasażerki z opla siedzące na tylnej kanapie poniosły śmierć na miejscu. Śledztwo wszczęła prokuratura. Ciała ofiar poddano sekcji.

W sobotę 19 sierpnia w kościele parafialnym w Poniatowej odbył się pogrzeb pierwszej z ofiar wypadku – 72-letniej Teresy. Na poniedziałek 21 sierpnia w tej samej świątyni zaplanowano pożegnanie 75-letniej Wandy, jednak dzień wcześniej rodzina odkryła, że doszło do pomyłki.

“Podczas pożegnania przy różańcu, dzień przed pogrzebem, w kaplicy zauważyłam, że w trumnie leży nie moja mama, tylko pani Teresa” – powiedziała PAP Beata, córka śp. Wandy.

Następnego dnia, w dniu zaplanowanego pogrzebu, córka udała się do prokuratury i poprosiła o zdjęcia z sekcji. “Prokurator kliknęła na zdjęcie z imieniem i nazwiskiem mojej mamy. Zauważyłam wtedy, że na tych zdjęciach jest pani Wanda, którą bardzo dobrze znałam. Już mieliśmy pewność, że nastąpiła zamiana” – stwierdziła Beata.

Dzień po zaplanowanym pogrzebie prokuratura potwierdziła, że doszło do zamiany dwóch ciał. Magdalena Naczas z Prokuratury Okręgowej przekazała natomiast, że zaraz po wypadku zwłoki były przez rodzinę rozpoznane i nie było wątpliwości.

Jednak córka śp. Wandy w rozmowie z PAP inaczej opisała przebieg zdarzeń. “Nikt z rodziny nie dokonywał identyfikacji zwłok. Pierwszy raz ciało zobaczyliśmy w kaplicy, dzień przed zaplanowanym pogrzebem” – powiedziała Beata.

Wyjaśniła, że na miejscu wypadku był jej tata i brat, ale nie zostali dopuszczeni do ciała. “Nikt taty nie prosił o identyfikację. Był, stał i czekał na cokolwiek” – powiedziała dodając, że zostały im przekazane rzeczy osobiste zmarłej. “Rozpoznali zegarek, okulary, rzeczy, które były w samochodzie. Mama nie miała dowodu przy sobie” – wyjaśniła.

“W protokole oględzin ciała jest niewypełniona rubryka, w której powinno być napisane, na jakiej podstawie została dokonana identyfikacja. Więc kto dokonał identyfikacji? My nie wiemy” – stwierdziła Beata. Uzupełniła, że w protokołach nie zgadzają się także obrażenia i ubiór ofiar. “Pod nazwiskiem jest opis drugiej pani i odwrotnie” – powiedziała Beata.

Uważa, że do pomyłki doszło już na miejscu wypadku. Rodzina oczekuje od prokuratury sprostowania nieprawdziwych – ich zdaniem – wypowiedzi. Złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała, że wszystkie postępowania dotyczące zgłoszonych nieprawidłowości zostały przekazane do sąsiedniego okręgu.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska potwierdziła, że Prokuratura Rejonowa w Zwoleniu prowadzi postępowanie dotyczące zamiany ciał. “Sprawa jest na bardzo wczesnym etapie. Więcej informacji będzie w drugiej połowie września” – zapowiedziała.

Źródło: PAP Autor: Piotr Nowak
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij