Najnowsze wiadomości ze świata

Zamachy terrorystyczne w Dagestanie. Celem napastników były cerkwie i synagogi

W Dagestanie doszło do zamachów terrorystycznych. Zginęło co najmniej 17 osób.

Zamachowcy wzięli na cel cerkwie i synagogi w dwóch miastach Dagestanu: Derbencie i Machaczkale, stolicy tej prowincji, które są od siebie oddalone o ok. 120 km. Zaatakowali też posterunki policji.

Populacja Dagestanu to w większości Muzułmanie. Celem zamachowców były społeczności chrześcijańskie i żydowskie. Podczas ataku na cerkwię w Derbencie zamachowcy zamordowali 66-letniego kapłana podcinając mu gardło. W Machaczkale kilkanaście osób zabarykadowało się w katedrze. Udało im się przeżyć, ale zamachowcy zabili ochroniarza. Zaatakowali też dwie synagogi. W Derbencie podpalili ją koktajlami Mołotowa, równocześnie strzelając do policjantów i ochroniarzy. MSZ Izraela poinformowało, że według ich informacji w trakcie zamachu synagogi były puste i żaden Żyd nie odniósł ran.

Na razie nie jest jasne ile osób zginęło. Lokalne władze przestały informować o liczbie ofiar. Nieoficjalnie mówi się, że było ich co najmniej 17, z czego większość to byli policjanci. Władze republiki ogłosiły już trzydniową żałobę. Prezydent Sergiej Melikow poinformował, że zastrzelono też sześciu napastników.

Na razie nie wiadomo, kto stał za tym zamachem. Śledztwo w tej sprawie prowadzi dyrektoriat ds. Dagestanu rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/NATIONAL ANTITERRORISM COMMITTE / HANDOUT

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij