Zamachowiec zaatakował w szkole Najnowsze wiadomości ze świata

Zamachowiec, który zaatakował we Francji, w przeszłości uniknął wydalenia do Rosji

Zamachowiec, który zaatakował w piątek we francuskiej szkole miał być w przeszłości wydalony z kraju. Urodzony w Rosji Mohammed Mogouczkow, który w piątek zabił nożem nauczyciela w liceum w Arras w północnej Francji, uniknął wydalenia z tego kraju, które w 2014 r. miało objąć całą jego rodzinę – pisze portal “Le Figaro”.

W piątek Francja podniosła alert bezpieczeństwa do najwyższego poziomu w związku z atakiem nożownika w Arras i obawami przed sprowadzeniem konfliktu między Izraelem a Hamasem na teren Francji

Według ustaleń dziennika rodzina islamisty miała zostać wydalona z Francji w lutym 2014 roku. Wtedy właśnie straż graniczna zabrała jego rodziców wraz z pięciorgiem dzieci na lotnisko w Roissy. Tam czekał samolot, którym mieli polecieć do Moskwy.

Jednak wydaleniu temu sprzeciwiały się stowarzyszenia obrony praw człowieka. Wywierały one presję na lokalnych polityków, w szczególności na kandydatów w wyborach samorządowych w Rennes. Ostatecznie władze wypuściły rodzinę Mogouczków.

Francuska Partia Komunistyczna w departamencie Ille-et-Vilaine opublikowała następnie komunikat prasowy, w którym potępiła zamiar wydalenia rodziny. W oświadczeniu argumentowano, że spełniono wszystkie warunki, aby Mogouczkowie zostali we Francji.

Mogouczkow był znany ze swoich powiązań z radykalnym islamem. Napastnik podczas ataku krzyczał “Allahu akbar”. We Francji wraz z rodziną mieszka od 2008 roku.

W czwartek policja skontrolowała zamachowca, Jednak nie postawiono mu żadnych zarzutów.

Reszta jego rodzeństwa także jest przesiąknięta fundamentalizmem religijnym – zaznacza “Le Figaro”. Jednego z jego braci, Moswara aresztowano w 2019 r. Uznano go za zamieszanego w udaremniony atak na Pałac Elizejski i kazano go na pięć lat więzienia.

Zobacz też:

Krzyczał “Allahu Akbar”. Atak nożownika we Francji

Źródło: PAP Autor: zm/ adj/
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij