Najnowsze wiadomości ze świata

Zamach stanu w Nigrze. Żołnierze twierdzą, że aresztowali prezydenta

Grupa żołnierzy wystąpiła w Nigrze w publicznej telewizji. Ogłosili przejęcie władzy.

W środę wieczorem widzów telewizji publicznej Nigru przywitał niecodzienny widok. Grupa żołnierzy, która przedstawiła się jako „Narodowa Rada Ocalenia Ojczyzny”, powiedzieli telewidzom, że obalili prezydenta Mohameda Bazouma i przejęli władzę. Dodali, że granice zostały zamknięte, wszystkie instytucje państwowe przestały działać, a w kraju obowiązuje godzina policyjna do czasu ustabilizowania sytuacji.

Na razie nie jest jasne, czy tych żołnierzy poparła reszta sił zbrojnych. Wcześniej biuro prezydenta poinformowało na Twitterze, że członkowie elitarnej gwardii prezydenckiej wzięli udział w „antyrepublikańskiej demonstracji” i nieskutecznie próbowali uzyskać poparcie innych części sił zbrojnych. Dodało, że Bazoumowi i jego rodzinie nic nie grozi, a armia i gwardia narodowa są gotowe do ataku w razie, gdyby buntownicy mieli nie ustąpić.

Bazoum został prezydentem dwa lata temu, w pierwszych demokratycznych wyborach, odkąd w 1960 Niger uzyskał niepodległość od Francji. Upadek jego rządów zaszkodziłby próbom państw zachodu ustabilizowania sytuacji na Sahelu – tym bardziej, że inne zamachy stanu w regionie zwykle wiązały się ze znacznym wzmocnieniem islamskich ekstremistów. Niger, ze swoimi wybranymi demokratycznie władzami, odgrywał bardzo istotną rolę w ich planie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij