Najnowsze wiadomości ze świata

Zamach stanu w Birmie. Prezydent USA: Stany Zjednoczone niezwłocznie dokonają przeglądu sankcji i podejmą “odpowiednie działania”

Stany Zjednoczone niezwłocznie dokonają przeglądu sankcji i podejmą “odpowiednie działania” po zamachu stanu dokonanym przez armię w Birmie – oświadczył w poniedziałek prezydent USA Joe Biden.

Zamach stanu w Birmie przywódca USA nazwał “bezpośrednim atakiem na proces przejścia kraju do demokracji i praworządności”.

“W ciągu ostatniej dekady Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na Birmę, dostrzegając postęp w kierunku demokracji. Odwrócenie tego postępu będzie wymagało natychmiastowego przeglądu naszych przepisów dotyczących sankcji, a następnie podjęcia odpowiednich działań” – przekazał w oświadczeniu Biden.

Według prezydenta USA “społeczność międzynarodowa powinna mówić jednym głosem” i wywierać na birmańskie wojsko presję, by “natychmiast zrzekło się przejętej władzy, uwolniło zatrzymanych działaczy i urzędników, zniosło wszelkie ograniczenia telekomunikacyjne i powstrzymało się od przemocy wobec ludności cywilnej”.

Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone “odnotowują tych, którzy stoją po stronie mieszkańców Birmy w tej trudnej godzinie”.

W poniedziałek nad ranem birmańska armia przejęła władzę w kraju. Zatrzymano liderów Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD) – partii, która wygrała listopadowe wybory parlamentarne. Wśród nich są prezydent kraju U Win Myint i noblistka Aung San Suu Kyi.

Wojsko przejęło władzę tłumacząc, że to odpowiedź na fałszerstwa wyborcze, do których miało dojść podczas wyborów. Zapowiedziano, że armia będzie rządziła przez rok, a pod koniec tego okresu zorganizuje nowe wybory i przekaże władzę ich zwycięzcom.

NLD rządziła Birmą od 2015 r. – pierwszych powszechnych wyborów od rozwiązania w 2011 r. junty wojskowej, która rządziła krajem przez poprzednie 50 lat.

Źródło: PAP Autor: Mateusz Obremski
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij