Zakaz wstępu do lasu. „Śmiertelne niebezpieczeństwo” Najnowsze wiadomości z kraju

Zakaz wstępu do lasu. „Śmiertelne niebezpieczeństwo”

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu w leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj (woj. warmińsko-mazurskie) – podało Nadleśnictwo Olsztyn. Zakaz ma obowiązywać do końca lipca.

Decyzja jest skutkiem nawałnicy, która w czwartek wieczorem spustoszyła znaczną część lasów Nadleśnictwa Olsztyn. “Zakaz został wprowadzony by uniknąć ryzyka wypadków. Poskręcane, zawieszone i połamane konary, jak i całe drzewa stanowią dla każdego śmiertelne niebezpieczeństwo” – podało w komunikacie nadleśnictwo.

Leśnicy apelują o ostrożność, rozsądek i respektowanie zakazu. We współpracy z innymi służbami na bieżąco usuwają powalone i połamane drzewa, żeby udrożnić drogi i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

Zakaz obowiązuje do 31 lipca w leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj. To popularne wśród turystów i grzybiarzy lasy w okolicach Purdy i Marcinkowa w powiecie olsztyńskim, w pobliżu jezior Serwent i Kośno. Szczegółowa mapa obszarów objętych zakazem jest dostępna na stronie internetowej Nadleśnictwa Olsztyn.

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy w szczególnych przypadkach może wprowadzać na administrowanym terenie okresowy zakaz wstępu do lasu. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy nad lasem przeszedł huragan i wiatrołomy stanowią zagrożenie dla ludzi, gdy występuje duże zagrożenie pożarowe albo wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z ochroną lasu czy pozyskaniem drewna. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

W ostatnich dniach przez woj. warmińsko-mazurskie przechodziły fronty burzowe. W czwartek i piątek strażacy interweniowali 546 razy, usuwając skutki nawałnic. Udział w tych działaniach wzięło 600 strażaków PSP oraz 2500 strażaków ochotników.

Największe szkody po burzach odnotowano w powiatach kętrzyńskim i olsztyńskim, zwłaszcza w gminie Purda, gdzie w czwartek wieczorem nawałnica przewróciła wiele drzew na domki letniskowe w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Serwent. “Można stwierdzić, że cudem nikt nie został poszkodowany spośród 15 osób w tym czasie tam przebywających” – informowała warmińsko-mazurska straż pożarna.

Również w nocy z piątku na sobotę strażacy wyjeżdżali około 50 razy do zdarzeń pogodowych, głównie pompowania wody z posesji zalanych podczas ulewy, m.in. w powiecie nowomiejskim, działdowskim i olsztyńskim.

Źródło: PAP Autor: mbo/ dki/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij