Najnowsze wiadomości z kraju

Zakaz sprzedaży energetyków dla osób poniżej 18. roku życia coraz bliżej

Porządek czwartkowych obrad Sejmu został uzupełniony o drugie czytanie projektu dotyczącego zakazu sprzedaży energetyków osobom do 18. roku życia oraz o projekt zmian Regulaminu Sejmu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że po uzyskaniu opinii Konwentu Seniorów podjęła decyzję o uzupełnieniu porządku obrad o dwa punkty: II czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym oraz o poselski projekt uchwały zmian Regulaminu Sejmu. Wobec zgłoszonego sprzeciwu, Sejm zdecydował w sprawie tych punktów w głosowaniu.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakazana ma być sprzedaż napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny: osobom poniżej 18 roku życia; na terenie szkół oraz innych jednostek systemu oświaty; w automatach. Podczas prac komisji Kamil Bortniczuk (PiS) zgłosił poprawkę doprecyzowującą, że zakaz sprzedaży tzw. energetyków nie będzie obowiązywał m.in. w placówkach doskonalenia nauczycieli. Posłowie ją poparli.

Wnioskodawcy projektu podnoszą, że wśród młodzieży spożywającej napoje energetyzujące występują powikłania sercowo-naczyniowe i zaburzenia ze strony układu krążenia.

Projekt zmian w Regulaminie Sejmu dotyczy zwiększenia z dwóch do czterech maksymalnej liczby dodatkowych projektów uchwał w sprawie ustanowienia danego roku rokiem osoby albo wydarzenia, o których przyjęcie może wnioskować Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Źródło: PAP Autor: Karol Kostrzewa
Fot. PAP/Marcin Obara

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij