Najnowsze wiadomości z kraju

W lutym Rosjanie zajęli zaledwie 234 km kwadratowe terytorium Ukrainy

W lutym rosyjskie wojska zdołały opanować zaledwie 234 km kwadratowe terytorium Ukrainy, zwiększając zasięg kontrolowanych przez siebie obszarów sąsiedniego kraju o 0,04 proc.; te niewielkie zdobycze zostały okupione tysiącami zabitych żołnierzy, a także ogromnymi stratami broni i sprzętu wojskowego – powiadomił we wtorek portal Business Insider.

Serwis przekazał te doniesienia, powołując się na szacunki amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy prowadzący projekt War Mapper podali, że zyski terytorialne Kremla były jeszcze mniejsze i w okresie od 31 stycznia do 28 lutego wyniosły zaledwie 85 km kwadratowych. Te drobne rozbieżności w obliczeniach nie są jednak istotne. Obie liczby dowodzą, jak wielką porażką okazuje się, przynajmniej dotychczas, zapowiadana przez ekspertów nowa ofensywa Kremla – podkreślono.

Business Insider zauważył, że przytoczone dane liczbowe potwierdzają wcześniejsze oceny brytyjskiego resortu obrony, według którego postępy rosyjskiej armii na Ukrainie są liczone “nie w kilometrach, lecz w metrach”.

W ostatnich tygodniach Rosja prawdopodobnie po raz kolejny zmieniła swoją taktykę w wojnie z Ukrainą. Obecnie wysiłki Kremla nie koncentrują się na zajęciu nowych terytoriów, ale na wyczerpaniu ukraińskiej armii. Najnowsza zmiana podejścia Moskwy świadczy o dążeniu do prowadzenia długotrwałych operacji zbrojnych, co wynika z przekonania, że przewaga Rosji pod względem liczby ludności i zasobów ostatecznie wyczerpie Ukrainę – oceniło brytyjskie ministerstwo w raporcie z 24 lutego, opublikowanym w rocznicę rosyjskiej inwazji.

Źródło: (PAP) Autor: szm/ tebe/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij