Najnowsze wiadomości z kraju

Zagraniczne media podziwiają defiladę w Warszawie. „Polska, budująca jedną z najsilniejszych armii w Europie, zaprezentowała swój potencjał”

Zagraniczne media podziwiają defiladę w Warszawie. „Polska, budująca jedną z najsilniejszych armii w Europie, zaprezentowała swój potencjał”

Polska, kraj budujący jedną z najsilniejszych armii w Europie, zaprezentowała swój potencjał podczas wtorkowej defilady w Warszawie – poinformował w środę turecki dziennik Hurriyet.

“Polska w czasie, gdy na Ukrainie trwa wojna, a w samym kraju za dwa miesiące odbędą się wybory parlamentarne zaprezentowała podczas parady wojskowej swoje najnowocześniejsze uzbrojenie” – napisał turecki dziennik.

Wśród prezentowanego podczas defilady sprzętu znalazło się uzbrojenie produkcji rodzimej: armatohaubice Krab czy wozy opancerzone Rosomak. W paradzie wzięło udział ok. 2 tys. żołnierzy, 200 wozów i niemal 100 samolotów – zauważył Hurriyet.

Dziennik zaznaczył, że paradę zorganizowano w rocznicę wygranej z bolszewikami Bitwy Warszawskiej w mieście, które zostało następnie – podczas II wojny światowej – zniszczone niemal kompletnie.

“Od rozpoczęcia przez Rosję inwazji przeciwko Ukrainie władze Polski skupiły się na wzmacnianiu sił zbrojnych i przeznaczyły ponad 16 mld dol. na nowe uzbrojenie” – wskazał turecki dziennik.

W tekście przywołano słowa polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że “kluczowym elementem polskiej racji stanu jest obecnie ochrona wschodniej granicy, będącej jednocześnie wschodnią granicą UE i NATO”.

Podkreślono, że Polska przeznaczy w bieżącym roku ok. 4 proc. swojego PKB na obronność. “Polska buduje jedną z najsilniejszych armii w Europie, wzmacnia granicę z Białorusią oraz zastępuje sprzęt z ery sowieckiej nowoczesnym uzbrojeniem” – przypomniał Hurriyet.

Źródło: PAP Autor: jbw/ tebe/
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij