Najnowsze wiadomości z kraju

Zabójstwo Jarosława Ziętary. Sąd podjął decyzję

Sąd Apelacyjny w Poznaniu podjął decyzję w głośnej sprawie dotyczącej zabójstwa Jarosława Ziętary. Podtrzymał wyrok niższej instancji.

Ziętara był dziennikarzem śledczym Gazety Poznańskiej. 1 września 1992 roku udał się do pracy, ale nigdy nie dotarł do pracy. Prokuratura ustaliła w 1998 roku, że został uprowadzony i zamordowany, ale nigdy nie udało się odnaleźć jego ciała, więc śledztwo zostało umorzone. Sposób, w jaki policja i prokuratura prowadziły to śledztwo był wielokrotnie krytykowany, a w 2011 roku naczelni Faktu, Super Expressu, Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej zaapelowali o wznowienie śledztwa, co stało się rok później.

W 2014 roku zatrzymano w związku z tą sprawą byłego senatora i niegdyś najbogatszego Polaka, Aleksandra Gawronika. Prokuratura oskarżyła go o to, że miał nakłaniać pracowników ochrony firmy Elektromis, by ci porwali i zamordowali dziennikarza. Miało to mieć związek z jego zawodowym zainteresowaniem i planowanymi publikacjami o szarej strefie gospodarczej.

Proces Gawronika toczył się przed poznańskim sądem okręgowym od stycznia 2016 roku. W lutym 2022 roku senator został uniewinniony przez sąd I instancji. Prokuratura odwołała się od tej decyzji. W czerwcu 2023 roku apelacją zajął się poznański Sąd Apelacyjny. W piątek podtrzymał wyrok sądu niższej instancji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij