Najnowsze wiadomości z kraju

Zabójstwo 9-miesięcznej Blanki. 40-letniej matce dziewczynki grozi dożywocie

Przed Sądem Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie) zakończył się proces 40-letniej Anny W. oskarżonej o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej 9-miesięcznej córki. Prokuratura domaga się dla kobiety kary dożywotniego więzienia.

Proces toczył się z wyłączeniem jawności. W środę sąd zamknął przewód sądowy. Strony wygłosiły mowy końcowe.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk poinformował PAP, że prokuratura domaga się dla oskarżonej kary dożywotniego więzienia. Przed sądem odpowiadała także ojciec dziewczynki 48-letni Grzegorz W. Prokuratura oskarżyła go o bezpośrednie narażenie dziecka na utratę życia. Prokurator w mowie końcowej domagał się dla niego kary dwa lat więzienia.

“Jeden z obrońców oskarżonej wnioskował o wydanie sprawiedliwego wyroku i przeanalizowanie dogłębnie akt sprawy, zaś drugi o uniewinnienie od zarzutu zabójstwa” – powiedział PAP Walczuk. Dodał, że obrońca oskarżonego wnioskował o uniewinnienie.

Sędzia Walczuk poinformował, że wyrok w tej głośnej sprawie zapadnie 7 marca.

Do zabójstwa doszło w Olecku w woj. warmińsko-mazurskim. 9-miesięczna dziewczynka zmarła 22 czerwca 2019 roku. Policja zatrzymała w związku ze śmiercią dziecka jego rodziców. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu. Dziewczynka miała obrażenia głowy, klatki piersiowej, uszkodzone płuco przebite żebrem. Dziecko było prawdopodobnie bite tępym narzędziem. Mogło także być uderzane o kant stołu. Dziewczynka była też wykorzystana seksualnie.

Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, ale po kilku tygodniach przejęła je Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Prokuratura początkowo postawiła zarzuty zabójstwa obojgu rodzicom.

Wyniki badań DNA dowiodły jednak, że ślady biologiczne na ciele zmarłej dziewczynki nie należą do Grzegorza W. Także wydruki połączeń telefonicznych i lokalizacja telefonu komórkowego wskazały, że w czasie zbrodni nie było go w mieszkaniu, gdzie dokonano zabójstwa. Również świadkowie potwierdzili, że ojciec był w tym czasie w innym miejscu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Anna W. od lat brała narkotyki i nadużywała alkoholu. Sąd odebrał jej trójkę starszych dzieci. Blanka w listopadzie 2018 roku, zaraz po narodzinach, także została odebrana biologicznym rodzicom. Wróciła do matki w marcu 2019 roku. Według Sądu Okręgowego w Suwałkach Anna W. poddała się wówczas terapii odwykowej.

Po ujawnieniu zbrodni burmistrz Olecka informował opinię publiczną, że pracownik socjalny tydzień przed tragedią miał dziecko na rękach i nie zauważył żadnych niepokojących śladów, ani w zachowaniu dziecka, ani na ciele dziecka. Pracownicy miejscowego ośrodka pomocy społecznej oskarżeni o niedopełnienie obowiązków służbowych zostali w lutym tego roku uniewinnieni przez sąd od stawianych im zarzutów.

Źródło: PAP Autor: Jacek Buraczewski
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij