Najnowsze wiadomości z kraju

Za zakazem krzyży w warszawskim ratuszu stoi lewicowa fundacja. Dostała za to ogromne pieniądze

Warszawski ratusz przyznał, że za głośnym zarządzeniem, które zakazało eksponowania krzyży w Urzędzie Miejskim, stoi lewicowa fundacja. Dostała za nie niebagatelną kwotę.

Przypomnijmy: 8 maja Trzaskowski opublikował zarządzenie nr 822/2024, które ustanawiało w warszawskich urzędach „standardy równego traktowania”. Jednym z nich był zakaz ekspozycji Krzyża i innej symboliki religijnych w budynkach urzędu dostępnych dla osób z zewnątrz i podczas organizowanych przez niego wydarzeń.

Instytut Ordo Iuris postanowił przyjrzeć się temu bliżej. Urząd Miasta odpowiedział na ich pytania w ostatnim możliwym dniu. Przyznał, że te standardy zostały przygotowane przez zewnętrzny podmiot – fundację „Instytut Miast Praw Człowieka. Z treści zarządzenia nr 1000/2023 wynika, że władze Warszawy zapłaciły jej za to aż 129 910 zł.

Ordo Iuris zauważa, że proces wyłonienia tej fundacji jako wykonawcy budzi poważne wątpliwości. Konkurs na opracowanie tych „standardów” został ogłoszony przez Trzaskowskiego 5 kwietnia zeszłego roku. Tymczasem 8 marca fundacja zmieniła swoją nazwę z Otwarte Idee na Instytut Miast Praw Człowieka oraz dopisała do celów statutowych „wsparcie procesów tworzenia i wdrażania polityk wewnętrznych instytucji i organizacji”. „Poważne wątpliwości budzi fakt, że zarówno nazwa fundacji, jak i jej cele statutowe, zostały zmienione tuż przed ogłoszeniem konkursu, co sprawia wrażenie, jak by działacze fundacji wiedzieli z wyprzedzeniem o tym, że konkurs ten zostanie zorganizowany. Trudno uznać, żeby zadanie wykonane po tak przeprowadzonym konkursie zasługiwało na wsparcie kwotą niemal 130 tys. zł z publicznych pieniędzy warszawiaków” – zauważył adw. Nikodem Bernaciak, starszy analityk Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris.

Ordo Iuris zauważyła też, że jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu do fundacji dołączyła Katarzyna Wilkołaska. Wilkołaska od 6 czerwca 2019 do 14 października 2021 pełniła funkcję asystentki Trzaskowskiego ds. kobiet, a w latach 2021-23 była asystentką europoseł Sylwii Spurek. Oprócz tego w radzie fundacji zasiadają od 2023 roku aktywistka LGBT Marta Abramowicz i jej partnerka Anna Strzałkowska. Obydwie są znane z licznych wypowiedzi atakujących Kościół Katolicki. „Nic dziwnego, że zarządzenie jest tak radykalnie antyklerykalne, godzące w prawa osób wierzących oraz przywiązanych do Krzyża i symboliki religijnej, skoro dzięki informacjom pozyskanym z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na wniosek sympatyków Instytutu Ordo Iuris staje się teraz jasne, że zostało ono przygotowane przez podmiot zewnętrzny – fundację skrajnie lewicowych aktywistów” – dodał Bernaciak.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Ordo Iuris Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij