Za to zapłacą mieszkańcy Poznania. Ratusz Jaśkowiaka zapewnia mieszkania interwencyjne dla osób LGBT Najnowsze wiadomości z kraju

Za to zapłacą mieszkańcy Poznania. Ratusz Jaśkowiaka zapewnia mieszkania interwencyjne dla osób LGBT

Od 1 kwietnia do końca roku potrwa w Poznaniu pilotażowy program mieszkania interwencyjnego dla osób LGBT+, które doświadczają przemocy i bezdomności. W szczególnych przypadkach korzystający z lokalu będą mogli przebywać w nim przez maksymalnie trzy miesiące.

W komunikacie poznańskiego magistratu podkreślono, że osoby LGBT+ po ujawnieniu swej orientacji seksualnej czy w związku z tranzycją płci niejednokrotnie doświadczają przemocy i zmagają się z bezdomnością. „Mieszkanie interwencyjne ma pozwolić jego mieszkańcom na odzyskanie równowagi życiowej, uzyskanie odpowiedniego wsparcia specjalistycznego, by móc usamodzielnić się w niedalekiej przyszłości” – zaznaczono.

Jak podano konkurs na prowadzenie lokalu interwencyjnego wygrało stowarzyszenie Grupa Stonewall. Pilotażowy program potrwa od 1 kwietnia do 31 grudnia, a na jego zakończenie stowarzyszenie przedstawi władzom miasta ostateczną koncepcję funkcjonowania takiego mieszkania.

W ramach pilotażu Grupa Stonewall wynajmie trzypokojowy lokal, w którym osoba potrzebująca będzie mogła zamieszkać na jeden miesiąc. Jak podano, w szczególnych przypadkach pobyt będzie mógł być wydłużony do trzech miesięcy.

W komunikacie wskazano, że oprócz schronienia i noclegu realizator zadania zapewni przebywającym w lokalu pomoc doraźną, taką jak wyżywienie, ubrania czy środki higieny osobistej. „Ważne będzie również wsparcie specjalistów – w oparciu o istniejące już w Poznaniu zasoby szeroko rozumianej pomocy społecznej. Dla bezpieczeństwa osób korzystających z mieszkania, jego adres będzie utajniony” – podkreślono.

W pierwszej kolejności do mieszkania będą przyjmowane osoby doświadczające długofalowej i dotkliwej przemocy. Nad koncepcją działania lokalu pracowała Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, że w Poznaniu funkcjonują mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i mieszkania chronione dla osób starszych. „Teraz przyszedł czas na lokal przeznaczony specjalnie dla osób LGBT+, które doznają przemocy” – zaznaczył.

Na program z budżetu miasta przeznaczono 60 tys. zł. Na bazie raportu po zakończeniu pilotażu władze miasta podejmą decyzję czy, a jeżeli tak to w jaki sposób, kontynuować projekt w kolejnych latach.

Źródło: PAP Autor: Szymon Kiepel
Fot.

Polecane artykuły

Dramat w szkole. Uczniowie zmarli po zjedzeniu śniadania 0 0

Dramat w szkole. Uczniowie zmarli po zjedzeniu śniadania

17-latek zaatakował nożem swojego ojca. Mężczyzna nie żyje 0 0

17-latek zaatakował nożem swojego ojca. Mężczyzna nie żyje

96 śmigłowców Apache trafi do Polski. Jest podpis szefa MON 0 0

96 śmigłowców Apache trafi do Polski. Jest podpis szefa MON

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij