Najnowsze wiadomości z kraju

Za kogo on się uważa? Tusk poucza amerykańskich senatorów

Donald Tusk zwrócił się  za pośrednictwem platformy X (d. Twitter) do Senatu USA, który zagłosował w środę przeciwko projektowi ustawy łączącemu środki na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu z reformami imigracyjnymi. – Z powodu waszych działań Ronald Reagan przewraca się w grobie – skomentował Tusk.

“Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się” – napisał przebywający na urlopie Donald Tusk, strofując amerykańskich senatorów.

Projekt ustawy o wsparciu dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu upadł, zgodnie z przewidywaniami, po tym, gdy przeciwko kompromisowi wypracowanemu po miesiącach negocjacji zwróciła się większość republikanów, zachęcanych do tego przez Donalda Trumpa.

Reformy imigracyjne zostały odrzucone, mimo że pierwotnie – jeszcze w grudniu 2023 roku – republikanie w Senacie opowiedzieli się przeciwko “czystej” ustawie ze środkami dla Ukrainy i Izraela, domagając się zaostrzenia polityki migracyjnej. Kiedy już jednak ogłoszono negocjowany przez obydwie partie projekt restrykcji – pozwalający prezydentowi na “zamknięcie granicy” z Meksykiem i znacznie zaostrzający procedurę azylową – republikanie sprzeciwili się temu rozwiązaniu, głównie z uwagi na intensywną presję ze strony byłego prezydenta Trumpa.

Ronald Reagan, 40. prezydent USA, sprawujący tę funkcję w latach 1981-89 i znany z nieustępliwej polityki wobec Moskwy, był jednym z najważniejszych światowych przywódców, którzy przyczynili się do zakończenia zimnej wojny i rozpadu Związku Sowieckiego.

Zastanawiające jest jednak, że na dziedzictwo Ronalda Reagana powołuje się człowiek, który znany jest z prowadzenia polityki resetu z Rosją i uścisków z Władimirem Putinem. Polityk, który wspierał uzależnienie Europy od rosyjskich surowców, a który po objęciu władzy w Polsce zaczął rządzić z pogwałceniem prawa za pomocą metod znanych w czasach Związku Sowieckiego. Swoją drogą, kim jest Donald Tusk, że ma czelność, by pouczać amerykańskich senatorów, podczas, gdy kontrolowane przez niego polskie ministerstwa wizytuje amerykański ambasador? To kolejna misja, którą wyznaczyli my jego “mocodawcy”?

Źródło: stefczyk.info na podst. pap Autor: pf
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij