Najnowsze wiadomości z kraju

Obrzydliwa prowokacja w Wilnie. Z grobów polskich żołnierzy zerwano biało-czerwone opaski

Późnym wieczorem w Dniu Wszystkich Świętych z kwatery wojskowej na Nowej Rossie zniknęły biało-czerwone szarfy opasujące nagrobki polskich żołnierzy. Kilka z nich leżało między grobami – informują polskie media na Litwie.

Jak podał portal Wilnoteka, osoby, które jeszcze parę godzin wcześniej widziały wstęgi na krzyżach, twierdzą, że nie ma mowy o tym, by spadły one przypadkowo lub się zaczepiły. “Jest to zamierzony akt wandalizmu, bo ktoś metodycznie zrywał każdą biało-czerwoną szarfę” – czytamy na portalu.

“Nigdy dotąd nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem” – powiedziała w piątek honorowa prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska w rozmowie z polską rozgłośnią Radio Znad Wilii. Przypomniała, że na cmentarzu są zamontowane kamery monitorujące, które być może pomogą w odnalezieniu sprawców.

Na Wileńszczyźnie upowszechniła się tradycja, by na święta narodowe, wojskowe oraz na dzień zaduszny opasywać krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych biało-czerwoną wstęgą – przypomina Wilnoteka. Akcje opasywania zwykle organizuje w przeddzień święta młodzież polskich szkół i harcerze.

Na Nowej Rossie spoczywają żołnierze polscy i litewscy, polegli w latach 1919-1920 w bratobójczej walce o Wilno. Spoczywa tam też pięciu żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy polegli w walkach ulicznych z Niemcami i bolszewikami w końcu grudnia 1918 r. i na początku stycznia 1919 r.

W środku tej kwatery, pomiędzy grobami polskich i litewskich żołnierzy, stoi kolumna z napisem “Wilno swoim wybawcom”. Do 1939 roku wieńczył ją orzeł.

Źródło: PAP Autor: Aleksandra Akińczo
Fot. wikimedia commons/cc3.0/Albert Jankowski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij