Najnowsze wiadomości ze świata

Z OSTATNIEJ CHWILI! Już wiemy, kto zastąpi Angelę Merkel

Dzisiaj 1001 delegatów CDU wybiera następcę Angeli Merkel. Agencja AFP ujawniła już zwycięzcę.

CDU to największa partia w niemieckim parlamencie. Merkel została jej przewodniczącą w 2000 roku. W Niemczech lider partii, która wygrała wybory, zwyczajowo zostaje kanclerzem i Merkel objęła to stanowisko w 2005 roku. W październiku 2018 Merkel ogłosiła jednak na konwencji partyjnej, że zrezygnuje z dalszego bycia szefową CDU i po zakończeniu w 2021 roku czwartej kadencji jako kanclerz nie będzie już walczyć o reelekcję.

Merkel oficjalnie nie namaściła następcy, ale w grudniu 2018 delegaci wybrali na to stanowisko Annegret Kramp-Karrenbauer, uznawaną powszechnie za jej polityczną wychowankę i najbliższą sojuszniczkę. Ta jednak okazała się mniej zdolna i po serii gaf i spadających sondażach oraz tragicznym jak na CDU wyniku w eurowyborach AKK ogłosiła w lutym 2020, że rezygnuje ze stanowiska.

Dzisiaj trwa kongres delegatów CDU, z powodu pandemii po raz pierwszy przeprowadzony zdalnie. Wzięło w nim udział 1001 delegatów, którzy wybrali nowego przewodniczącego spośród trzech kandydatów: były przewodniczący klubu poselskiego CDU/CSU Friedrich Merz, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet i zajmujący się polityką zagraniczną Norbert Roettgen. Cała trójka pochodzi z Nadrenii Północnej – Westfalii, jest katolikami i ojcami rodzin i reprezentuje centroprawicę przeciwną skrętowi partii w lewo.

Jak donosi agencja AFP zwycięzcą wyborów okazał się mający opinię sojusznika Merkel Armin Laschet. Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się jesienią a sondaże pokazują, że CDU/CSU to nadal najpopularniejsza opcja, więc prawdopodobnie zostanie on nowym kanclerzem.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie DW, AFP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij