Z cmentarza pod Petersburgiem zniknął krzyż ku czci Polaków pomordowanych przez Stalina Najnowsze wiadomości ze świata

Z cmentarza pod Petersburgiem zniknął krzyż ku czci Polaków pomordowanych przez Stalina

Z położonego w pobliżu Petersburga cmentarza ofiar stalinowskich represji, zwanego Lewaszowskim Pustkowiem, zniknął krzyż upamiętniający pomordowanych tam Polaków – poinformował w niedzielę portal Radia Swoboda.

Rozgłośnia dowiedziała się o zniknięciu krzyża od historyka Anatolija Razumowa, dyrektora organizacji Wozwraszczonnyje Imiena (Przywrócone Imiona). Wysłał on listy do gubernatora Petersburga Aleksandra Biegłowa i przewodniczącego Zgromadzenia Ustawodawczego Petersburga Aleksandra Bielskiego, domagając się wyjaśnień, kto podjął decyzję o demontażu krzyża i gdzie on się obecnie znajduje. Pisma jak dotąd pozostały bez odpowiedzi.

Razumow podkreślił, że administracja cmentarza na Lewaszowskim Pustkowiu oficjalnie nic nie wie o incydencie. Historyk zakłada, że krzyż mógł zostać zabrany do renowacji, ale nie ma na ten temat żadnych oficjalnych informacji.

Lewaszowskie Pustkowie to las na terenie osady Lewaszowo w pobliżu Petersburga. Wykorzystywany był jako miejsce pochówku zmarłych i zamordowanych w więzieniach Leningradu w okresie od września 1937 do 1955 roku. Chowano tam między innymi mordowanych zgodnie z planem Stalina przedstawicieli mniejszości etnicznych w Związku Sowieckim. Obecnie znajduje się tam nekropolia, która jest miejscem upamiętnienia ofiar Wielkiego Terroru w Leningradzie i obwodzie leningradzkim.

Krzyż upamiętniający polskie ofiary stalinowskich czystek z inskrypcją “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” został odsłonięty i poświęcony na początku lat 90. z inicjatywy miejscowej Polonii oraz organizacji Memoriał.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. zdjęcie archiwalne/gov.pl
Obserwuj nas w Google News

Ankieta

Kto będzie następnym prezydentem Polski?
Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV 0 0

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

Powietrzne taksówki dla kibiców sposobem na korki? 0 0

Powietrzne taksówki dla kibiców sposobem na korki?

Śmierć w lokalu wyborczym. Przerwano głosowanie 0 0

Śmierć w lokalu wyborczym. Przerwano głosowanie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij