Najnowsze wiadomości ze świata

Xi odwiedzi Putina. Być może później porozmawia z Zełenskim

Już dzisiaj prezydent Chin Xi Jinping rozpocznie trzydniową wizytę w Moskwie. Zbrodniarz wojenny Putin ma duże oczekiwania co do tej wizyty.

Krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę Xi spotkał się z Putinem. Po tym spotkaniu oba państwa ogłosiły, że ich przyjaźń nie ma granic i tematów tabu. Wsparcie Chin dla Rosji po inwazji okazało się jednak dużo mniejsze, niż obawiał się zachód. W ostatnim czasie pojawiły się obawy, że Chiny chcą wysłać Rosji uzbrojenie, ale na razie nie miało to miejsca. Zamiast tego reżym Xi próbuje się przedstawiać jako neutralny rozjemca.

Poniedziałkową wizytę w Moskwie potwierdzono dopiero w piątek, na kilka godzin przed wystawieniem za Putinem nakazu aresztowania przez trybunał w Hadze. Pekin przedstawia ją jako „podróż pokoju”, podczas której Xi ma odegrać „konstruktywną rolę w promowaniu rozmów pokojowych” między Ukrainą i Rosją.

Sam Putin oczekuje, że ta wizyta bardzo mu się przysłuży. W niedzielę chiński państwowy dziennik People’s Daily opublikował jego list, w którym nazwał Xi „starym dobrym przyjacielem”. “To przełomowe wydarzenie potwierdza szczególny charakter partnerstwa rosyjsko-chińskiego, które zawsze opierało się na wzajemnym zaufaniu, poszanowaniu suwerenności i interesów drugiej strony. Mamy duże oczekiwania co do zbliżających się rozmów. Nie mamy wątpliwości, że nadadzą one nowy, potężny impuls całej naszej dwustronnej współpracy. Jest to również dla mnie świetna okazja, aby spotkać się z moim starym, dobrym przyjacielem, z którym łączą nas serdeczne relacje” – napisał.

Amerykański dziennik WSJ informuje, że po spotkaniu z Putinem Xi planuje porozmawiać także z prezydentem Zełenskim, za pośrednictwem łącza internetowego. Byłaby to ich pierwsza bezpośrednia rozmowa od początku wojny. Wcześniej szef chińskiego MSZ Qin Gang porozmawiał telefonicznie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVN Autor: WM
Fot. Kremlin.ru, CC BY-SA 4.0

Polecane artykuły

0 0

Niemcy przywrócą pobór do wojska

0 0

Trzej 16-latkowie pobili mężczyznę. Ofiara zmarła w szpitalu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij