Najnowsze wiadomości z kraju

Wzięli przykład z Polski. Finlandia rozpoczęła budowę płotu na granicy

Finlandia rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Rosją. Komendant fińskiej straży granicznej przypomniał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

O budowie płotu na granicy z Rosją zaczęto w Finlandii mówić już w zeszłym roku, a prace ziemne ruszyły 28 lutego. Granica ta liczy 1300 km, ale uznano, że warunki naturalne w jej okolicy sprawią, że konieczne będzie wybudowanie zaledwie ok. 200 metrów ogrodzenia, w większości w południowo-wschodniej części kraju. Płot będzie składał się z 3-metrowego ogrodzenia z drutem żyletkowym na szczycie, równoległej do niego drogi i systemu monitoringu. Płot ma wytrzymać minimum 50 lat, ale monitoring będzie wymieniany co dekadę. W płocie znajdą się również specjalne bramki, przez które będzie mogła przedostać się zwierzyna.

Finowie rozpoczęli budowę pierwszego, pilotażowego odcinka, o długości 3 km. Ma im pokazać w jaki sposób najlepiej wybudować i utrzymać resztę. Pierwszy odcinek rozpoczyna się na przejściu granicznym Pelkola na południu kraju. Następnym etapem będzie budowa eksperymentalnej drogi na betonowych pontonach, która ma w praktyce sprawdzić możliwości budowy płotu na mokradłach. Do końca roku Finowie planują zbudować 75 km zapory, a cały projekt ma zakończyć się w 2026 i kosztować 380 milionów euro.

Finowie przyznają, że ten płot nie powstrzymałby rosyjskiej inwazji, ale nie taki jest jego cel. Ma powstrzymać użycie przez Rosję nielegalnych imigrantów w wojnie hybrydowej. Polska i państwa bałtyckie spotkały się z tym w zeszłym roku, kiedy białoruskie służby sprowadziły do kraju „turystów” z Bliskiego Wschodu i Afryki i pomagały im nielegalnie przekroczyć granicę. Fińska straż graniczna i politycy przyznają, że doświadczenia Polski czy Litwy były inspiracją dla tego projektu. Sama Finlandia również jednak spotkała się z takim wykorzystaniem nielegalnych imigrantów przez Rosję, w 2015 i 2016 roku. Obecne umocnienia graniczne nie pozwoliłyby strażnikom na zabezpieczenie granicy, gdyby Rosjanie przepuszczali przez nią wszystkich chętnych – wybudowano je z myślą o powstrzymywaniu bydła, a nie zdeterminowanych ludzi.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Global Construction Review Autor: WM
Fot. Tuomas Vitikainen CC BY-SA 4.0

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij