Najnowsze wiadomości ze świata

Wysyłają kobiety do więzień, by “chronić” je przed przemocą domową

Według opublikowanego w czwartek raportu ONZ funkcjonariusze Talibanu wysyłają afgańskie kobiety do więzień, aby chronić je przed przemocą domową, podała w czwartek agencja AP.

Nim talibowie przejęli przed dwoma laty władzę, w Afganistanie działały 23 państwowe ośrodki dla kobiet, w których ofiary przemocy mogły szukać schronienia przed prześladowcami. Jednak obecnie już ich nie ma – wynika z raportu ONZ “Sytuacja kobiet afgańskich”. Talibowie wyjaśnili pracownikom Misji Wsparcia ONZ w Afganistanie (UNAMA), że nie ma potrzeby tworzenia takich punktów i jest to “zbędna zachodnia koncepcja”.

Z raportu wynika, że talibowie wysyłają obecnie kobiety do więzienia, jeśli nie mają one krewnych płci męskiej, u których mogłyby przebywać lub jeśli krewni płci męskiej są uważani za niebezpiecznych. Kobiety trafiają do więzienia, aby zapewnić im ochronę – „w podobny sposób, w jaki wykorzystuje się więzienia dla narkomanów i bezdomnych w Kabulu” – stwierdzili autorzy raportu.

Od czasu przejęcia władzy przez talibów dziewczęta kończą edukację na szóstej klasie i utrudnia się im lub uniemożliwia przebywanie w miejscach publicznych, jak parki. Pozbawiono je też możliwości pracy zawodowej. Jeżeli chcą wybrać się w drogę dalszą niż 72 km, muszą podróżować z “opiekunem” płci męskiej. Latem talibowie dekretem nakazali zamknięcie wszystkich salonów kosmetycznych – przypomniała agencja.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij