Publicystyka

“Wystarczy mówić prawdę”. Mocna odpowiedź polityka Solidarnej Polski na wpis ambasadora Niemiec

Ambasador Niemiec skomentował na Twitterze wywiad, jakiego tygodnikowi Der Spiegel udzieliła dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. W ostry sposób odpowiedział mu polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Dyrektor Hanna Radziejowska została zapytana o to, czego Niemcy powinni się jeszcze nauczyć o historii Polski. Odpowiedziała że w celu odpowiedzi na to pytanie przeprowadzono projekt badawczy, a jego wyniki pokazały szokujący brak wiedzy Niemców o Polsce i o wspólnej historii, także tych dotyczących okresu niemieckiej okupacji.

„Zainteresowana opinia publiczna pamięta Francję i tamtejszą okupację niemiecką, ale nie nazistowski reżim w Polsce. Nie ma też pojęcia o starszej historii: wszyscy w Niemczech znają na przykład Karola Wielkiego. Ale takich punktów odniesienia dla Polski nie ma. Profesor Dieter Bingen mówi o „lukach w niemieckiej pamięci” – stwierdziła – „Brakuje świadomości, że Polska ma również ponad trzy miliony nieżydowskich ofiar(…). Następnie poniosła nieodwracalne straty w nauce i kulturze, całkowite zniszczenie państwa. Niemcy prawie nic nie wiedzą o polskim ruchu oporu ani o tym, że Polska była na wszystkich frontach II wojny światowej”.

Wywiad w Der Spiegel skomentował na Twitterze ambasador Niemiec w Warszawie Arndt Freytag von Loringhoven. “Zgadzam się z oceną, że w Niemczech są puste przestrzenie pamięci. Dlatego tak ważne jest polskie miejsce pamięci w Berlinie i polsko-niemiecki podręcznik do historii. Potrzebne jest szczegółowe, wrażliwe podejście do historii i wolność badań naukowych” – napisał dyplomata.

Na jego wpis ostro zareagował poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. “Wrażliwe podejście do historii”? Wystarczy mówić prawdę – Niemcy powinni o tym pamiętać, gdyż wybielają odpowiedzialność za swoje zbrodnie” – napisał- „W niemieckich domach przechowywane są do dziś np. zrabowane przez Pana rodaków polskie dzieła sztuki. Więcej czynów, a nie pustych słów”

Źródło: Stefczyk.info na podst. DoRzeczy Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij