Najnowsze wiadomości z kraju

Wypadek na A1. Policja wydała list gończy za kierowcą BMW, ujawniono jego tożsamość

Z OSTATNIEJ CHWILI:
Prokuratura poinformowała, że poszukiwanym kierowcą BMW jest Sebastian Majtczkak. Urodził się w 1991 roku w Bonn, a jego ostatnim miejscem zamieszkania była Łódź. Onet informuje, że ma też obywatelstwo niemieckie, a po wypadku udał się właśnie do tego państwa, obecnie ma przebywać poza Europą.


Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że policja poszukuje 31-letniego kierowcy A1, który brał udział w wypadku na A1. Obiecał też, że wkrótce zostanie upubliczniony jego wizerunek.

Jak informowaliśmy wcześniej, wypadek na A1 miał miejsce 16 września. Jadące z ogromną prędkością BMW uderzyło w tył Kii, którą jechała trzyosobowa rodzina, w tym pięcioletni chłopiec. Kia uderzyła w bariery ochronne i stanęła w płomieniach, cała trójka zginęła. Strategia komunikacyjna policji – m.in. fakt, że długo nie przyznawali, że w wypadku w ogóle brał udział drugi samochód – obudziła podejrzenia, że ktoś próbuje wyciszyć tę sprawę. Ziobro, który objął nadzorem to postępowanie, wyjaśnił, że opóźnienia wynikały z konieczności pozyskania odpowiednich narzędzi, a prokurator dba o odpowiednie zebranie dowodów i przygotowanie wniosku, bo kierowcą BMW była „osoba, którą stać na najlepszych adwokatów, którzy wiedzą, jak w takich sprawach kwestionować materiał dowodowy i przewrócić tezy prokuratury, ewentualnie zarzuty przed sądem, gdyby prokuratura występowała z jakimiś wnioskami”.

https://www.stefczyk.info/2023/09/28/wypadek-na-a1-minister-ziobro-zdradzil-nowe-informacje/

Ziobro na konferencji prasowej w Łodzi przekazał, że 31-latkowi postawiono w końcu zarzuty – spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, za co grozi mu do 8 lat więzienia. Prokurator wystąpił też do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt. Media donoszą nieoficjalnie, że 31-latek przebywa obecnie poza granicami Polski.

Ziobro powiedział, że jego rodzina zapewnia, że stawi się przed wymiarem sprawiedliwości. Prokuratura nie ma natomiast zamiaru ryzykować. Ziobro poinformował, że za kierowcą wydano tzw. czerwoną notę Interpolu i europejski nakaz aresztowania. „To kwestia czasu, gdy sprawca zostanie zatrzymany” – powiedział. Poinformował też, że w związku z wydaniem listu gończego wkrótce zostanie upubliczniony wizerunek sprawcy.

Ziobro poinformował też, że poprosił prokuratora o rozważenie uzupełnienia kwalifikacji czynu o sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym. Polecił też rozważenie w dalszym biegu śledztwa, jeśli okoliczności by na to wskazywały, możliwości kwalifikacji zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Wytłumaczył, że w wypadku tego zdarzenia doszło do drastycznego przekroczenia zasad bezpieczeństwa ruchu, ale by przyjąć taką kwalifikację trzeba wykazać, że kierowca miał świadomość, że swoim postępowaniem może spowodować śmierć innej osoby.

POLECAMY TAKŻE:

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Izrael zbombardował Jemen

0 0

Aresztowano mężczyznę, który groził, że zabije Trumpa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij