Najnowsze wiadomości z kraju

Wykryto złotą algę. Wyłowiono już 3,5 tony śniętych ryb

W Dzierżnie Dużym (pow. gliwicki) wykryto złotą algę. Wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował w poniedziałek, że z jeziora i z czwartej sekcji Kanału Gliwickiego, z którym jest ono połączone, wyłowiono w trzy dni 3,5 t śniętych ryb. Śnięte ryby w jeziorze zauważono w sobotę.

„Od tamtej pory śnięzote ryby są wyławiane. W jeziorze, łączniku między jeziorem a Kanałem Gliwickim oraz w czwartej sekcji Kanału Gliwickiego do tej pory zebrano 3,5 t śniętych ryb” – powiedział wojewoda Wójcik podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Przeprowadzone badania wykazały duże stężenie złotej algi w części Dzierżna Dużego, gdzie znaleziono najwięcej śniętych ryb.

Szefowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach Agata Bucko-Serafin przekazała, że najprawdopodobniej wyrzut toksyny ze złotej algi doprowadził do śnięcia ryb. Wskazuje na to nie tylko obecność złotej algi w wodzie, ale przede wszystkim ślady na skrzelach ryb.

„Prowadzimy badania, które mają wskazać, czy toksyna pojawiła się w wodzie. Jeśli tak, to będziemy mieli pewność, że to ona spowodowała śnięcie ryb (…) Nie stwierdziliśmy, aby wystąpiło zanieczyszczenie wody związane z przemysłem czy spowodowane innym niewłaściwym działaniem człowieka” – powiedziała Bucko-Serafin.

W związku ze śnięciem ryb ograniczono do minimum przepływ wody z jeziora do Kanału Gliwickiego. Ponadto rozporządzeniem wojewoda śląski zakazał korzystania ze zbiornika oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego od 5 do 19 sierpnia. Na brzegu rozmieszczono informujące o tym tablice. Przestrzeganie zakazu mają egzekwować patrolujący teren funkcjonariusze policji.

W poniedziałek przed południem ryby z Dzierżna Dużego były wyławiane z dziewięciu łodzi m.in. przez Państwową Straż Pożarną. Wojewoda Wójcik poinformował, że na miejsce sprowadzana jest słoma jęczmienna, która między jeziorem a Kanałem Gliwickim ma stanowić zaporę dla algi złotej.

Sytuację na Dzierżnie Dużym i Kanale Gliwickim omawiano na zebraniu sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i podczas posiedzenia międzyresortowego zespołu do spraw przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym i zagrożeniom środowiskowym na Odrze.

Źródło: PAP Autor: pato/ joz/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Wykryto złotą algę. Wyłowiono już 3,5 tony śniętych ryb

0 0

Koszmarny wypadek w Niemczech. Polska rodzina walczy o życie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij