Najnowsze wiadomości ze świata

“Wyjątkowe znalezisko”. W Rzymie odnaleziono ruiny prywatnego teatru Nerona

Podczas wykopalisk w pobliżu Watykanu archeolodzy odnaleźli ruiny prywatnego teatru Nerona. Cesarz ten był znany ze swojej miłości do sztuki.

Neron był piątym cesarzem Rzymu. Rządził w latach 54-68. Był lubiany przez Rzymian z niższych klas społecznych, ale znienawidzony przez arystokrację. W wieku 30 lat popełnił samobójstwo po tym, gdy rzymski senat uznał go za wroga publicznego. Do historii przeszedł swoim okrucieństwem, zwłaszcza wobec Chrześcijan.

Neron był jednak także znany z miłości do sztuki. Popularna legenda twierdzi nawet, że podpalił Rzym, aby płonące budynki były tłem do odśpiewanej przez niego pieśni o upadku Troi – chociaż dzisiaj historycy zgadzają się raczej, że ta historia to wytwór niechętnej mu propagandy. Pilniusz Starszy wspominał też, że posiadał swój prywatny teatr, gdzie ćwiczył recytację wierszy i granie na instrumentach. Nikt jednak nie wiedział, gdzie się znajdował.

Teraz jednak to się zmieniło. Superintendent Rzymu Daniela Porro ujawniła, że archeologom udało się go w końcu odnaleźć. Był zlokalizowany tuż obok granic Watykanu. W środku znaleziono eleganckie marmurowe kolumny, złocenia i magazyny, w których zostały resztki kostiumów i teł używanych podczas przedstawień Nerona.

Wykopaliska były częścią projektu renowacji renesansowego pałacu Palazzo della Rovere, którego część zostanie przebudowana na hotel. Porro powiedziała, że to „wyjątkowe znalezisko” daje rzadkie spojrzenie na okres od rządów Nerona do 15. wieku, który był bardzo trudny dla Rzymu.

Oprócz resztek teatru archeolodzy odnaleźli też siedem szklanych pucharów z tego okresu. Tym samym ich liczba wzrosła do 14. Archeolodzy odnaleźli też resztki szklanych misek, ceramiki, narzędzi kuchennych itp. „To wspaniałe wykopalisko, takie, o którym marzy każdy archeolog” – skomentowała Marzia Di Mento, szefowa prowadzących je archeologów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij