Najnowsze wiadomości z kraju

Wybrano nowego marszałka Sejmu. Nazwisko zaskakuje

Wybrano nowego marszałka Sejmu. Został nim Szymon Hołownia.

PiS po raz kolejny przedstawił kandydaturę Elżbiety Witek. Przedstawiając ją, Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że była najdłużej urzędującą marszałek w historii III RP. Zauważył też, że opozycja nigdy nie skierowała wniosku o jej odwołanie. Kandydaturę Hołowni przedstawił

Władysław Kosiniak-Kamysz. „Nasz kandydat sztukę posługiwania się słowem opanował do perfekcji – tę w piśmie i tę w mowie. Szymon Hołownia jest erudytą i ma empatię, słuch społeczny. On słyszy tych, którym jest najtrudniej, którzy są nierzadko upokorzeni. Ma poczucie odpowiedzialności i rozwagi – powiedział.

Ostatecznie za Witek zagłosowało 193 z 459 obecnych posłów. Hołownia dostał 265 głosów. „Proszę pana marszałka Szymona Hołownię o objęcie przewodnictwa i dalsze prowadzenie obrad” – powiedział po głosowaniu Marek Sawicki.

Hołownia był wspólnym kandydatem KO, TD i Lewicy. Zgodnie z koalicyjną umową będzie pełnił tę funkcję do 13 listopada 2025 roku. Wtedy przekaże ją Włodzimierzowi Czarzastemu, który będzie sprawował ten urząd do końca kadencji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. PAP/Paweł Supernak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij