Najnowsze wiadomości z kraju

Wybrano nową marszałek Senatu

Senat wybrał nową marszałek. Została nią Małgorzata Kidawa-Błońska.

Na stanowisko marszałka zgłoszono dwóch kandydatów. Tzw. pakt senacki, czyli KO, TD i Lewica, wystawił Kidawę-Błońską, a PiS wystawił senatora Marka Pęka.

Ostatecznie była kandydatka na prezydenta uzyskała 66 głosów od 99 obecnych na sali senatorów, a Pęk dostał 33 głosy. „Dzisiaj jest naprawdę wielki dzień, bo od dzisiaj Polska się zmienia. Polacy zadecydowali, że chcą zmiany i ona przyszła. My odpowiadamy przed nimi, nie możemy zmarnować żadnego głosu oddanego na ugrupowania demokratyczne” – skomentowała.

Zgodnie z umową koalicyjną stanowisko marszałka Senatu, tak jak jego sejmowy odpowiednik, będzie rotacyjne. Pakt senacki ma w Senacie 41 mandatów KO, 11 mandatów TD i 9 mandatów Lewicy.

Senat wybrał także wicemarszałków. Zostali nimi Magda Biejat, Michał Kamiński i Rafał Grupiński. W bezprecedensowej sytuacji tego stanowiska nie dostał za to kandydat PiSu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij