Znana warszawska pracownia odbuduje Pałac Saski. Zakończył się konkurs na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie. Zwyciężyła w nim pracownia WXCA Group.
Pałac Saski znajdował się przy dzisiejszym placu Piłsudskiego w Warszawie. Wybudował go w 1661 r. poeta Andrzej Morsztyn, na miejscu dawnego dworu jego przodka. W 1713 roku pałac odkupił król August II Mocny, zakończył jego przebudowę w 1724 roku.
Po śmierci Augusta II Sasa pałac przestał być rezydencją królewską, ale nadal należał do elektorów saskich. Podczas insurekcji warszawskiej w 1794 roku powstańcy stoczyli pod nim bitwę z oddziałami rosyjskimi, które szły na pomoc naczelnemu wodzowi armii rosyjskiej. Kiedy Kongres Wiedeński zmusił Fryderyka Augusta I do zrzeczenia się tytułu księcia warszawskiego, pałac sprzedano Królestwu Polskiemu. Po odzyskaniu niepodległości mieścił się w nim Sztab Generalny Wojska Polskiego, a także Biuro Szyfrów. Pałac wysadzili Niemcy po upadku Powstania Warszawskiego, ocalał tylko fragment Arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza.
Znana pracownia odbuduje Pałac Saski
Od jakiegoś czasu mówi się o odbudowie Pałacu Saskiego. W 2021 roku oficjalnie ruszyły prace przygotowawcze. PAP informuje, że konkurs architektoniczny na jego odbudowę wygrała znana warszawska pracownia WXCA Group.
“Odbudowujemy Pałac Saski takim, jaki był w 1939 r. – architektoniczny symbol miasta wraz z ikoniczną kolumnadą widniejącą na tysiącach przedwojennych zdjęć i filmów, kolumnadą, której arkady chronią Grób Nieznanego Żołnierza. Szanując jego współczesną, pełną tragizmu formę, przypominamy też formę pierwotną. A miał on, zgodnie z intencjami twórców, mieć charakter triumfalny i radosny, a więc nie grobowiec, lecz monument chwały o konstrukcji architektonicznej” – przekazał podczas ogłoszenia wyników minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Minister poinformował, że w nowo odbudowanym pałacu znajdzie się „wielkie centrum kulturalno-edukacyjne oparte o programy, które tworzą już instytucje kultury, takie jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski będzie miało tam filię oraz będzie Zachęta Narodowa Galeria Sztuki”. Oprócz tego umieszczą w nim m.in. siedzibę Urzędu Wojewody Mazowieckiego. Oddanie gmachu do użytku planowane jest w 2030 roku.
Ze strony internetowej WXCA Group wynika, że mają spore doświadczenie w podobnych projektach. Stworzyli m.in. polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Odpowiadali też za koncepcję budowy placu Pięciu Rogów i rewitalizację Pola Mokotowskiego w Warszawie.