Najnowsze wiadomości ze świata

Wybory w Turcji. Już wiadomo kto wygrał

W niedzielę w Turcji odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Kandydatowi opozycji nie udało się pokonać Recepa Erdogana.

Erdoganowi w tych wyborach rzucił wyzwanie Kemal Kilicdaroglu, popierany przez sześć opozycyjnych partii. Sondaże pokazywały, że ma większe poparcie od Erdogana, ale gdy policzono głosy, okazało się, że sondaże się myliły. Mimo tego żadnemu z kandydatów nie udało się przekroczyć 50% głosów, więc konieczne okazało się zorganizowanie drugiej tury.

Wczoraj w nocy komisja wyborcza poinformowała, że Erdogan wygrał, zdobywając ponad 52%. Jego konkurent dostał niecałe 48%. Nie wszystkie głosy zostały już policzone, ale te, których nie policzono, nie zmienią już wyniku. Zanim jeszcze ogłoszono wyniki, swojemu „drogiemu przyjacielowi” złożył Władimir Putin. Podczas kampanii Erdogan krytykował sankcje na Rosję i postulował bliskie stosunki z tym krajem. Pogratulował mu także prezydent Zełenski.

Kilicdaroglu nazwał te wybory „najbardziej niesprawiedliwymi wyborami od lat” i stwierdził, że Erdogan użył wszystkich zasobów państwa aby go pokonać. Podziękował swoim wyborcom i powiedział, że nadal będą walczyć, do momentu, w którym „prawdziwa demokracja przyjdzie do naszego kraju”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij