Najnowsze wiadomości z kraju

Wszystko gotowe. Tusk ujawnił szczegóły rekonstrukcji rządu

Premier Donald Tusk przekazał w środę, że rekonstrukcja rządu jest już gotowa i w piątek, 10 maja przyjmie rezygnację czterech ministrów. Szef rządu dodał, że nominacje prezydent Andrzej Duda wręczy w przyszłym tygodniu.

Szef rządu powiedział też, że był w tej sprawie już w kontakcie z Kancelarią Prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że w piątek ogłosi również nazwiska nowych ministrów. “Ale, nominacje, ta uroczystość w Pałacu Prezydenckim będzie później ze względu na wyjazdy pana prezydenta, także dopiero w kolejnym tygodniu” – podkreślił Tusk.

Zaznaczył jednocześnie, że ci nowi, przyszli ministrowie przystąpią od razu do pracy. Dopytywany, czy w związku z rekonstrukcją zmniejszy się liczba ministerstw szef rządu odparł: “trochę tak”.

Zapowiedziana przez premiera na 10 maja rekonstrukcja rządu wiąże się z tym, że niektórzy obecni ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca.

Obecny szef MAP Borys Budka będzie “jedynką” listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otworzy listę KO w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich.

Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie – zaraz po zatwierdzeniu przez Radę Krajową PO list kandydatów do PE Sienkiewicz poinformował, że złożył na ręce szefa rządu rezygnację z funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W wyborach do europarlamentu wystartuje też minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), który ma znaleźć się na liście Trzeciej Drogi w okręgu obejmującym Wielkopolskę.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: PAP Autor: Edyta Roś
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij