Najnowsze wiadomości ze świata

Wstrząsające nagranie. Żydzi tańczą i śpiewają, w tle płonie Jerozolima

Zaostrza się sytuacja w Jerozolimie. Izrael prowadzi brutalną wymianę ciosów z Hamasem, obie strony konfliktu bombardują się nawzajem, a sama wymiana ognia pomiędzy nimi jest największa od lat. Tymczasem do sieci przedostało się nagranie spod Ściany Płaczu, gdzie zgromadzeni Żydzi zaczęli tańczyć i śpiewać na tle płonącej wschodniej Jerozolimy.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, kiedy na przedmieścia Jerozolimy oraz miasta położone na południu Izraela spadło ok. 200 rakiet. Duża część z nich została przechwycona przez izraelski system obrony “Żelazna Kopuła”. W odpowiedzi lokalne wojsko postanowiło odpowiedzieć również bombardowaniami na cele związane z Hamasem, co stanowiło największy tego typu atak w regionie Strefy Gazy. Według tamtejszego resortu zdrowia w wyniku izraelskiej ofensywy zginęło co najmniej 15 osób, a 100 innych zostało rannych.

Tymczasem na Twitterze zostało opublikowane zatrważające nagranie, które przedstawia Żydów świętujących i tańczących pod Ścianą Płaczu na tle płonącej wschodniej Jerozolimy. Materiał został wrzucony przez działaczkę Elizabeth Tsurkov, która wytłumaczyła, iż słyszana na filmie piosenka jest mocno powiązana z izraelską skrajną prawicą.

– Dzisiejszy marsz z okazji Dnia Jerozolimy kończy się orgią nienawiści pod Ścianą Płaczu. Śpiewają: „Pamiętaj o mnie! Wzmacniaj mnie! Tylko raz, Boże, abym jednym ciosem zemścił się na Palestyńczykach (niech ich potomstwo zostanie wymazane!) – pisze aktywistka.

Tsurkov opisuje, iż powstała ona w 1996 roku, a jednym z najbardziej makabrycznych momentów jej użycia, było zdarzenie z 2015 roku, kiedy grupa Żydów śpiewała ją na jednym z wesel. Celebrowali oni w ten sposób zabójstwo palestyńskiego dziecka Aliego Dawabsheh’a przez żydowskich bojowników.

– Jako Żydówkę boli mnie widok tego obrzydliwego pokazu nienawiści w najświętszym miejscu dla Żydów, Ścianie Płaczu. Młodzi chłopcy świętują, gdy płonie wschodnia Jerozolima. Syjonizm zaraża tożsamość żydowską w Izraelu etnicznym nacjonalizmem, militaryzmem i gloryfikacją przemocy – pisze działaczka na rzecz praw człowieka.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot. screenshot
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij