Najnowsze wiadomości z kraju

Wrze po kolejnym odcinku programu “Reset”. Tusk wykonywał wolę Putina?

Zdaniem współautora serialu dokumentalnego „Reset” prof. Sławomira Cenckiewicza, rozdzielenie wizyt w Katyniu odbyło się na żądanie Kremla. Putin nie życzył sobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu – powiedział we wtorek w TVP Info.

Jak powiedział Cenckiewicz, Putin nie życzył sobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na obchodach w Katyniu. “To jednoznacznie pokazuje dokument, który ujawniliśmy. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow przekazał stanowisko rosyjskie, że Putin będąc upokorzony 20 października 2009 r. na Westerplatte przez Lecha Kaczyńskiego, który opowiadał o prawdzie historycznej, nie chce go w Katyniu”

“Jest dokument dyrektora generalnego MSZ, który mówi o tym, że od tej pory nie będziemy informowali polskiego prezydenta o tym, co ustalamy w gmachu przy ul. Szucha” – powiedział. Zdaniem współautora serialu, Rosjanie stali się partnerem zakulisowych dyskusji dyplomatycznych Polski, a polski prezydent został pozbawiony swoich konstytucyjnych uprawnień.

“Skoro wysocy przedstawiciele polskiego MSZ z wysokimi przedstawicielami MSZ rosyjskiego mówili o wyłączeniu polskiego prezydenta z obchodów katyńskich w kwietniu 2010 r., to sprawa jest dla Rosjan i ich dyplomacji oczywista” – podkreślił.

Cenckiewicz zaznaczył, że Rosjanie dysponują wiedzą na temat kulis dyplomacji Donalda Tuska – w kontekście katyńskim.

“Dla Rosjan uznanie przez Polskę Katynia, jako zbrodni wyjątkowej jest czymś absolutnie nie do zaakceptowania” – przyznał. Jak dodał, Rosja nie może sobie pozwolić na sytuację, w której jako następca prawny Związku Sowieckiego, jakakolwiek zbrodnia sowiecka zostałaby uznana za ludobójstwo i Rosja miałaby być dziedzicem tego uznania i za nie płacić” – mówił Cenckiewicz.

“Reset” – podsumowanie pierwszego sezonu serialu TVP

Jak realizowano programowe założenie rządu Donalda Tuska, który chciał “dialogu z Rosją taką, jaką ona jest”? Jaką rolę w realizacji nowej filozofii stosunków polsko-rosyjskich odegrał minister Radosław Sikorski i resort, którym zarządzał? O czym mówią odtajnione notatki MSZ? Dlaczego Tusk w sprawie tarczy antyrakietowej wolał słuchać głosu Kremla, a nie Białego Domu? – autorzy “Resetu” w poniedziałek podsumowali pierwszy sezon serialu TVP.

Jak napisało TVP Info, przez ponad rok red. Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz pracowali w archiwach, odbyli setki rozmów i zrobili godziny nagrań. Wszystko po to, by przedstawić, jak wyglądał reset stosunków polsko-rosyjskich.

“Wszystkie te przedsięwzięcia przyniosły efekt w postaci publikacji nieznanych dotychczas dokumentów, które pozwalają widzom poznać działania rządu Donalda Tuska w budowaniu relacji z Rosją. Dzięki pracy Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza Polacy mogli poznać ukryte dotychczas motywy wielu działań Tuska i jego współpracowników” – czytamy.

Serial “Reset” dostępny jest w kilku wersjach językowych – angielskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Zobaczyć je można na portalu tvp.info, w serwisie YouTube oraz na TVP VOD.

Jak poinformowano na profiu serialu na Twitterze serial powróci po 15 sierpnia. “Dzisiejszy odcinek zamyka pierwszy sezon. W związku z nowymi ustaleniami dziennikarzy śledczych, serial autorstwa @michalrachon i @Cenckiewicz wraca po 15 sierpnia” – napisano

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij