Orzeł może Najnowsze wiadomości z kraju

Wróci czekoladowy orzeł “może”? Rząd Tuska organizuje nowe święto dla Polaków

Hura, będzie nowe święto! Jak zapowiedziała Agnieszka Buczyńska, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego, podlegli Donaldowi Tuskowi urzędnicy podjęli działania w celu ustanowienia specjalnego dnia, upamiętniającego wybory z 15 października. O sprawie poinformowała “Rzeczpospolita.”

W wyborach parlamentarnych jesienią 2023 r. do urn poszło 74,38 proc. wyborców. Jak podała “Rz”, na pamiątkę tej rekordowej frekwencji posłanka Polski 2050–Trzeciej Drogi Barbara Oliwiecka chce ustanowić nowe święto, niebędące dniem wolnym od pracy – Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego.

“I realizacja tego planu staje się coraz bardziej prawdopodobna” – zaznaczył dziennik, przywołując odpowiedź Agnieszki Buczyńskiej, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050–Trzeciej Drogi na interpelację poselską: “Deklaruję, że podejmę niezwłoczne działania w celu zbadania możliwości ustanowienia Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego – nowego święta państwowego w dniu 15 października.”

“Rzeczpospolita” przypomina, że o pomyśle ustanowienia nowego święta podawała informacje po raz pierwszy pod koniec stycznia, wyjaśniając, że inicjatorką nie jest posłanka, lecz Dagmara Majewska-Misiek, działaczka Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego “Łańcuch Światła”, który powstał za rządów PiS w obronie niezależności sądów. “W internecie zbiera podpisy pod petycją do marszałka Szymona Hołowni dotyczącą nowego święta” – podała “Rz”. Jak czytamy, święto miałoby charakter jednoczący, bo frekwencja była wysoka zarówno po stronie ówczesnej partii rządzącej, jak i opozycji.

Dziennik zaznacza, że pomysł nie jest pozytywnie oceniany przez polityków PiS, których zdaniem raczej chodzi tu o świętowanie odebrania władzy ich partii. “Paniom z Polski 2050 radziłbym świętować 13 grudnia, bo dobrze się czują w tej dacie” – powiedział “Rzeczpospolitej” poseł PiS Bartosz Kownacki.

Źródło: Stefczyk.info za PAP Autor: red.
Fot. Screen z YT/@miastostolecznewarszawa
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij