Najnowsze wiadomości ze świata

Wpływowy senator może usłyszeć wkrótce zarzuty. Chodzi o “prezenty” dla jego żony

Amerykański Departament Sprawiedliwości rozważa postawienie zarzutów wpływowemu demokratycznemu senatorowi Bobowi Menendezowi. Powodem są luksusowe prezenty, jakie jego żona miała otrzymywać od pewnego biznesmena.

Mendez jest senatorem od 2006 roku. W latach 2013-2015 i od 2021 roku jest przewodniczącym ważnej Komisji Stosunków Zagranicznych. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych Demokratów na Kapitolu. W 2020 roku ożenił się z Nadine Arslanian.

Śledztwo w jego sprawie dotyczy luksusowych prezentów, jakie otrzymywała jego żona, jak samochód czy mieszkanie w Waszyngtonie. Śledczy podejrzewają, że te prezenty tak naprawdę były łapówkami w zamian za polityczne przysługi jej męża. Arslanian miała je otrzymywać od producenta żywności z ich rodzinnego New Jersey. Menendez przyjął jego i egipskich urzędników w swoim biurze w 2018 roku. Rok później biznesmen, jako jedyny eksporter mięsa z USA, otrzymał od Egiptu certyfikat halal, co dało mu w praktyce monopol. Menendez, jako przewodniczący Komisji Stosunków Zagranicznych, ma ogromny wpływ na pomoc finansową USA dla Egiptu.

Sam senator twierdzi, że jest niewinny, a śledztwo nic nie wykaże. W kwietniu powiedział na antenie CNN, że wielokrotnie krytykował władze Egiptu za łamanie praw człowieka, blokował im sprzedaż broni i pieniądze z pomocy zagranicznej. Zauważył, że z tego powodu nie mógłby nikomu pomóc w sprawie, która dotyczy tego państwa. W tym samym miesiącu stworzył specjalny fundusz, który pokryje koszty prawników.

Menendez był oskarzony o korupcję także w 2016 roku. Miał świadczyć polityczne przysługi zamożnemu okuliście z Florydy, z którym od dawna się przyjaźnił, m.in. załatwiać mu amerykańskie wizy dla jego zagranicznych kochanek. Ława przysięgłych nie doszła do porozumienia, a Departament Sprawiedliwości zdecydował, że nie postawi mu zarzutów po raz kolejny.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij