Publicystyka

Wpadka słynnego dziennikarza. “Cytując” źródło z USA użył rosyjskiej frazy

Znany dziennikarz śledzczy Seymour Hersh opublikował kolejny artykuł atakujący Ukrainę. Tym razem zaliczył jednak wymowną wpadkę.

Hersh to dziennikarz i laureat Pulitzera, który zasłynął artykułami o masakrze w My Lai. W ostatnich latach skupia się jednak głównie na atakowaniu USA, i często jest przyłapywany na manipulacjach. Od początku wojny na Ukrainie powtarza rosyjską narrację – m.in. obwiniał USA o wysadzenie rurociągu Nord Stream.

https://www.stefczyk.info/2023/04/14/kim-jest-czlowiek-ktory-oskarzyl-zelenskiego-o-defraudacje-juz-wczesniej-zarzucano-mu-klamstwa/

 

Teraz Hersh opublikował kolejny artykuł atakujący Ukrainę. Stwierdził w nim m.in., w oparciu o rzekome źródła w amerykańskim wywiadzie, że to Joe Biden podjął osobiście decyzję o rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy, ale ta została odparta i teraz Biały Dom nie wie, co zrobić z Zełenskim. Kremlowska propaganda od początku twierdzi, że prezydent Zełenski jest tylko figurantem, a wszystkie decyzje zapadają w Waszyngtonie, Londynie i Warszawie. Stwierdził również, że Biden go popiera, bo Zełenski ma na niego kompromaty.

Artykuł ten niewiele się różni od tego, co Hersh publikuje w ostatnim czasie, i już jest silnie wzmacniany przez rosyjski aparat propagandy. Internauci zwrócili jednak uwagę na jeden rzekomy cytat, który się w nim znalazł. „Zełenski nie ma żadnego planu, oprócz tego, żeby się trzymać. Jest jak sierota – jak chłopiec w krótkich spodenkach – i nie mamy pojęcia, co Zełenski i jego ludzie myslą” – miał mu powiedzieć anonimowo przedstawiciel wywiadu.

Problemem jest tutaj fraza „chłopiec w krótkich spodenkach”. Jak zwrócili uwagę internauci, fraza ta nie występuje w języku angielskim w takim kontekście, oznacza w nim jedynie młodą osobę. Występuje za to powszechnie w języku rosyjskim. Co może sugerować, że jeśli Hersh faktycznie cytował przedstawiciela wywiadu, to niekoniecznie był to wywiad USA.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. TASS, Twitter Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij