Najnowsze wiadomości ze świata

Wot, technika! W rosyjskim śmigłowcu urwał się ogon

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające rosyjski śmigłowiec Ka-52 z urwanym ogonem. Prokremlowscy propagandyści twierdzili, że został trafiony ukraińską rakietą – ale prawda okazała się zupełnie inna.

Na nagraniu, które od wczoraj zyskuje popularność w internecie, widać śmigłowiec Ka-52 Aligator. Statecznik pionowy na jego ogonie jest skręcony o 90 stopni. Maszyna leci mimo tego, bo w przeciwieństwie do większości śmigłowców, Ka-52 ma dwa przeciwbieżne wirniki i nie wymaga wirnika ogonowego.

Prokremlowscy blogerzy twierdzili początkowo, że maszyna została uszkodzona podczas zrzutu dodatkowych zbiorników paliwa. Szybko jednak zauważono, że ten zrzut widać na samym początku nagrania, a zbiorniki nie uderzają w ogon. Wtedy wysnuli teorię, że został trafiony ukraińskim pociskiem przeciwlotniczym – a kremlowska propaganda zaczęła podawać to za dowód wyjątkowej wytrzymałości tych maszyn. Zachodni analitycy ustalili jednak, że ta teoria nie ma sensu. Zauważyli, że nagranie wykonano w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, daleko od strefy walk, a śmigłowiec nadal ma podwieszone pod „skrzydłami” pociski rakietowe. Co więcej, do sieci trafiło zdjęcie ogona tej maszyny zrobione po wylądowaniu. Wyraźnie widać na nim, że nie ma uszkodzeń typowych dla trafienia przez rakietę przeciwlotniczą, jak chociażby poszycia przebitego jego odłamkami.

Teraz eksperci są przekonani, że rosyjski śmigłowiec sam się uszkodził na skutek wibracji. Od początku wojny na Ukrainie pojawiały się nagrania pokazujące, że ma z nimi ogromne problemy.

Przyczyny tych wibracji nie są do końca znane. Eksperci spekulują, że mogą być powodowane częstotliwością obrotu wirników lub ich niedostatecznym wyważeniem. Zauważają też, że to zjawisko nie jest widoczne na nagraniach sprzed wojny, co sugeruje, że wpływ na nie ma fakt, że Ka-52 na Ukrainie latają obciążone większą ilością uzbrojenia. Dotychczas sądzono, że to zjawisko powoduje zmniejszenie resursu i skuteczności używanej przez nich broni – ale jeśli ich teoria się potwierdzi, to będzie to oznaczać, że jest także niebezpieczne dla samych maszyn i ich załóg.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Twitter, Defence Blog, Warzone Autor: WM
Fot. Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij