Najnowsze wiadomości z kraju

Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

W uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w środę odznaczony Orderem Orła Białego – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Zełenski – wraz z małżonką Ołeną Zełenską – przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Po godz. 11 rozpoczęło się spotkanie par prezydenckich w Pałacu Prezydenckim.

W trakcie spotkania Kancelaria Prezydenta RP poinformowała na Twitterze, że prezydent Zełenski został odznaczony – w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka – Orderem Orła Białego. Do wpisu dołączono również nagranie, na którym prezydent Duda – w obecności m.in. pierwszych dam Polski i Ukrainy – wręczył ukraińskiemu przywódcy odznaczenie.

“Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu” – powiedział polski prezydent, cytowany przez KPRP, podczas uroczystości.

Andrzej Duda podkreślił również, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. “Jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza” – podkreślił.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij