Najnowsze wiadomości z kraju

Wojskowy Instytut Medyczny zbierał na respirator? Błaszczak zażądał wyjaśnień

W internecie pojawiła się informacja o tym, że Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie prowadzi w internecie zbiórkę pieniędzy na respirator. Po interwencji ministra obrony narodowej okazało się, że to nieporozumienie.

Sprawę nagłośnił dziennikarz Radia Zet Jacek Czarnecki. „Czy ja dobrze widzę? Jedna z klinik szpitala WOJSKOWEGO na Szaserów w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny, zbiera na respirator” – napisał na Twitterze podając link do nieaktywnej już zbiórki – „Panie premierze Morawiecki, tu chyba coś nie w porządku jest żeby szpital musiał prosić ludzi i zrzutkę…”.

https://twitter.com/JacekCzarnecki1/status/1330056886192902153?s=20

Niektórzy internauci zwrócili uwagę, że w tej zbiórce nie zbierano na respirator a na aparat do donosowej wysokoprzepływowej tlenoterapii.

Wielu innych wykorzystało jednak ten pretekst do ataków na rząd za rzekomą nieudolność, czego świadectwem miało być to, że prestiżowy szpital musi zbierać pieniądze na niezbędny sprzęt w internecie.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zareagował bardzo szybko. Podając dalej wpis dziennikarza podkreślił, że WIM ma ponad 600 milionów złotych budżetu i jeśli zabrakło im 16 tysięcy na potrzebny sprzęt to jego dyrekcja zawsze może wystąpić do MON o kolejną dotację. „Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami wojskowych szpitali, dotychczas problemy były zgłaszane na bieżąco” – podkreślił – „Od dyrektora WIM oczekuję wyjaśnień”.

Szybko okazało się, że to nieporozumienie. Za zbiórką stał bowiem nie WIM a fundacja Mocni na Starcie. Według komunikatu WIM dokonał już zakupu 7 takich urządzeń i już od przyszłego miesiąca będą mogli z nich korzystać pacjenci leczeni w klinikach covidowych. Szpital poinformował też, że zbiórka była inicjatywą fundacji, która nie porozumiała się wcześniej z jego dyrekcją. Podkreślili jednak, że wszystkie takie zbiórki mające pomóc walczącej z pandemią służbie zdrowia to cenne inicjatywy.

Źródło: Twitter, Polsat News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij