Najnowsze wiadomości z kraju

Wojskowi zatrzymani przez CBA. Wśród nich komendant Żandarmerii i generał

Pięć osób, w tym w tym żandarmi i generał rezerwy, usłyszało zarzuty niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i ujawniania informacji oraz utrudniania postępowania karnego. Podejrzani utrudniali śledztwo prowadzone przeciwko ppłk. rez. Marcinowi M. byłemu Dowódcy 6. Batalionu dowodzenia w Krakowie.

Funkcjonariusze CBA na polecenie wojskowej prokuratury zatrzymali w Krakowie dwóch żandarmów płk. Roberta M. – Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie i ppłk. Marcina M. – Szefa Wydziału w Zarządzie Kryminalnym Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz gen. bryg. rez. Grzegorza G. Rzecznik prasowy prokuratury okręgowej prok. Szymon Banna przekazał, że do zatrzymań doszło we wtorek, 7 listopada w godzinach porannych na terenie Krakowa.

Dodał, że ponadto przeszukano pomieszczenia u dwóch innych podejrzanych mjr. Tomasza W. oraz Sylwii B., w nich zabezpieczono materiał dowodowy mogący mieć związek ze sprawą.

“Materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie pozwolił na przedstawienie pięciu osobom zarzutów niepopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, a także ujawniania informacji oraz utrudniona postępowania karnego” – wyjaśnił rzecznik.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do warszawskiej prokuratury usłyszeli oni zarzuty. Płk. Robert M., ppłk. Marcin M. oraz gen. bryg. rez. Grzegorz G. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści oraz ujawnianie wbrew prawu informacji, którymi dysponowali w związku z pełnioną funkcji i utrudniania postępowania karnego oraz zarzut o nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Mjr. Tomaszowi W. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstw przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści a Sylwii B. zarzut popełnienia przestępstwa używania dokumentu poświadczającego nieprawdę.

“Prowadzone w Wydziale do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie śledztwo ma związek z utrudnianiem czynności operacyjno-rozpoznawczych i procesowych w toku nadzorowanego przez Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie postępowania karnego przeciwko ppłk. rez. Marcinowi M. byłemu Dowódcy 6. Batalionu dowodzenia w Krakowie” – wyjaśnił rzecznik prokuratury.

Trzej wojskowi: płk Roberta M., ppłk Marcina M. oraz mjr. Tomasza W. zostali zawieszeni w czynnościach służbowych, pozostają pod dozorem wojskowego przełożonego a także mają zakaz kontaktowania się z byłymi i obecnymi żandarmami i nie mogą przebywać na terenie krakowskiego oddziału ŻW oraz komendy Głównej ŻW. Również gen. bryg. rez. Grzegorz G. ma zakaz kontaktu z określonymi osobami a także dozór policyjny.

“Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie można wykluczyć dalszych zatrzymań. Z uwagi na zapanowanie do wykonania czynności procesowe, ujawnienie szczegółów zarzutów przedstawionych w tej sprawie, a także ustaleń śledztwa nie jest obecnie możliwe” – przekazał prok. Banna.

Źródło: PAP Autor: Marta Stańczyk
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij