Najnowsze wiadomości ze świata

Wojsko zostanie wezwane do ochrony Paryża? „Obawiamy się, że prywatna ochrona nie spełni wymagań”

Armia francuska obawia się scenariusza, w którym jej żołnierze, z powodu braku wystarczającej liczby pracowników ochrony, zostaną w ostatniej chwili wezwani do zapewnienia bezpieczeństwa podczas igrzysk i paraolimpiady w Paryżu w 2024 r.

Podobna sytuacja – z powołaniem różnych służb mundurowych w ostatniej chwili w celu zapewnienia bezpieczeństwa olimpiady i paraolimpiady – miała miejsce w 2012 roku. Wówczas igrzyska odbywały się w Londynie, a firma nie zdołała zatrudnić wystarczającej liczby ochroniarzy i ich obowiązki musieli przejąć żołnierze m.in. Royal Air Force i marynarki wojennej.

Organizatorzy igrzysk w Paryżu oszacowali, że dziennie podczas igrzysk potrzebnych będzie średnio 17 tysięcy pracowników służb czuwających nad bezpieczeństwem sportowców, kibiców i oficjeli, zaś maksymalnie liczba ta sięgnie 22 tysięcy ludzi.

Przedstawiciel lokalnego Komitetu Organizacyjnego IO 2024 twierdzą, że są „na dobrej drodze” do rekrutacji wymaganej liczby pracowników ochrony, ale wojsko francuskie nie ukrywa obaw związanych z potencjalnym wezwaniem do zapewnienia bezpieczeństwa w ostatniej chwili.

„Obawiamy się, że prywatna ochrona nie spełni wymagań i nie stanie na wysokości zadania. Nie możemy już dalej milczeć w tej sprawie. Pytanie brzmi jedynie: czy +klapa+ z zatrudnieniem ochroniarzy będzie częściowa, czy całkowita?” – powiedział dziennikowi „Le Monde” przedstawiciel francuskiej armii.

Francuskie wojska lądowe to obecnie 118 600 żołnierzy i 23 tysięcy rezerwistów. Siły powietrzne i marynarka wojenna zatrudniają 77 000 pracowników.

W kwietniu 2020 roku w wyniku przetargu na usługi związane z organizacją igrzysk wybrano 28 firm, z których 2/3 zajmuje się ochroną wydarzeń masowych. Wyniki przetargu z grudnia 2022 r. nadal nie są znane, zaś trzeci ma zostać ogłoszony w kwietniu. To sprawia, że do końca roku może nie być znana liczba osób, które będą pracować przy ochronie olimpiady i paraolimpiady – napisał portal insidethegames.biz

Igrzyska w Paryżu mają rozpocząć się 26 lipca i potrwać do 11 sierpnia 2024 r. Ceremonia otwarcia, która będzie widowiskiem artystyczno-sportowym, ma się odbyć po raz pierwszy w historii nie na głównym stadionie, ale na barkach na Sekwanie. Jej koszt to 100 mln euro, zaś koszty ochrony są jednymi z wyższych w budżecie tego wydarzenia.

Źródło: (PAP) Autor: olga/ krys/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij