Najnowsze wiadomości z kraju

Wojsko podało nowe informacje ws. rakiety, która wleciała nad Polskę

Rakieta przebywała w polskiej przestrzeni powietrznej niecałe trzy minuty i opuściła przestrzeń powietrzną – powiedział w piątek Dowódca Operacyjny RSZ gen. Maciej Klisz. Jak dodał, mamy ok. 40 kilometrów naruszenia przestrzeni powietrznej Polski.

W piątek w BBN odbyła się narada z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, szefa MON, szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły oraz Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. Macieja Klisza. Narada została zwołana w związku z informacją o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej przez niezidentyfikowany obiekt latający, który wleciał w polską przestrzeń z Ukrainy w okolicy Zamościa

“Obiekt, który przebywa w polskiej przestrzeni powietrznej był niecałe trzy minuty na terytorium Polski i opuścił naszą przestrzeń powietrzną” – poinformował na briefingu prasowym gen. Klisz. Jak zaznaczył, “mamy ok. 40 kilometrów naruszenia przestrzeni powietrznej”.

Zapewnił, że “rakieta na całym torze była śledzona”.

“W związku z wykonywanymi przez nią manewrami i opuszczeniem przez nią przestrzeni powietrznej Polski, ja jako Dowódca Operacyjny nie podjąłem żadnej decyzji w stosunku do tego obiektu” – oświadczył Dowódca Operacyjnego RSZ.

Zaznaczył, że “polską przestrzeń powietrzną naruszył tylko jeden z obserwowanych pocisków”. Dodał, że “pocisk ten wrócił na terytorium Ukrainy”.

Zastrzegł, że nie może potwierdzić, iż “był to wynik działania przeciwrakietowej obrony Ukrainy”. “Nie mam wiedzy na ten temat” – oświadczył gen. Klisz.

“Skierowaliśmy siły – samoloty, które miały ją przechwycić i w razie potrzeby zestrzelić. Zarówno jej czas przebywania na terenie Polski jaki i sposób w jaki manewrowała uniemożliwiły wykonaniu tego manewru, dlatego zdążyła opuścić Polskę” – powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła.

Źródło: PAP Autor: Magdalena Gronek
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij